Ověření věku kupujícího před odesláním objednávky

Více info zde close

VÝROBA PAPÍRKŮ PODROBNĚ

VÝROBA PAPÍRKŮ PODROBNĚ

Cigaretový papír na ruční balení cigaret se obvykle vyrábí kombinací postupů. Produkce zahrnuje několik kroků, včetně výběru surovin, zpracování papíroviny, potahování papíru, potisku (logo značky nebo vzory) a řezání na požadovanou velikost. Ručně stočený papír se lepí a tiskne, poté se rozřeže na papírové listy, které se následně složí do brožur a nakonec zabalí. V dnešním příspěvku se na výrobu papírků podíváme pěkně z blízka.

 

Výběr surovin

Základní surovinou pro výrobu rolovacího papíru je dřevní hmota. Někteří výrobci však mohou používat kombinaci dřevní buničiny a jiných vláken, jako je len nebo konopí, aby zlepšili vlastnosti papíru. Vybrané suroviny musí být vysoce kvalitní, aby konečný výrobek splňoval požadované normy. Kromě toho se vyrábějí různé typy papírů na rolování, včetně papírů vyrobených z různých materiálů (např. rýžový papír) nebo určených pro specifické preference (např. ochucené papíry). Zvolené suroviny procházejí procesem výroby papíru, při kterém vzniká tenký a pružný list papíru. Papírová hmota se smísí s vodou a poté projde řadou zušlechťovacích a třídicích procesů, aby se odstranily nečistoty. Zušlechtěná papírovina se pak pomocí papírenského stroje formuje do souvislého listu.

Proces výroby

Papírový list je potažen tenkou vrstvou specializované směsi, která se obvykle vyrábí z kombinace vody, škrobu a vypalovacích přísad. Tento nátěr slouží k několika účelům, včetně kontroly rychlosti hoření papíru, zlepšení jeho chuti a zlepšení jeho struktury pro snadnější válcování. Po nanesení nátěru papír prochází sušárnami nebo jinými sušícími systémy, aby se odstranila přebytečná vlhkost a nátěr ztvrdl. Po zformování a potažení papíru může být papír podroben procesu tisku. Potisk může zahrnovat přidání názvů značek, log, vzorů nebo jiných požadovaných informací na povrch papíru. V závislosti na preferencích výrobce a složitosti návrhu lze použít různé metody tisku, včetně ofsetového tisku, flexotisku nebo digitálního tisku. Potisknutý papír se poté nechá zaschnout a teprve poté se přejde k dalším krokům výrobního procesu. Po zaschnutí se papír rozřeže na jednotlivé listy nebo role požadované velikosti. Nastříhané archy nebo role se pak zabalí pro distribuci a prodej.

Branding a značkování

Potisk na papírcích umožňuje výrobcům přidat na papírek značku, logo, design nebo jiné informace. K tisku obvykle dochází po zformování a potažení papíru, ale před jeho nařezáním na konečný výrobek. Ačkoli ne všechny rolovací papíry procházejí potiskem, jedná se o běžnou praxi pro účely brandingu. Některé rolovací papírky mohou zůstat bez potisku, což uživatelům, kteří dávají přednost minimalistickému designu, poskytuje čistý a jednoduchý povrch. Rozhodnutí o zařazení potisku do výrobního procesu závisí na marketingové strategii výrobce a preferencích cílové skupiny. Mnoho papírků na rolování má podél jednoho okraje tenký proužek lepidla, běžně označovaný jako "lepidlo".
Toto lepidlo slouží k utěsnění papíru na rolovacího a vytváří pevný a bezpečný uzávěr, jakmile uživatel do papíru sroluje tabák nebo bylinky. Lepidlo je nezbytným prvkem pro udržení pevně srolované cigarety nebo jointu během kouření. Lepidlo používané na papírcích je obvykle přírodní lepidlo na rostlinné bázi. Je navrženo tak, aby bylo bezpečné pro konzumaci, protože během procesu rolování přichází do kontaktu s tabákem nebo bylinami. Tento typ lepidla se často získává z rostlinných zdrojů, jako je akáciová guma nebo jiné rostlinné gumy. Uživatelé aktivují lepidlo jeho olíznutím nebo navlhčením malým množstvím vody. Tato vlhkost aktivuje lepidlo a umožní uživateli zalepit papír na rolování přitlačením lepeného okraje k suchému okraji. Po zalepení lepidlo drží ubalenou cigaretu pohromadě. Některé rolující papírky jsou navrženy tak, aby měly minimální chuťový dopad na zážitek z kouření a zajistily, že chuť tabáku nebo bylin zůstane neovlivněna.

Booklety

Poté, co jsou listy papíru na balení cigaret nastříhány na požadovanou velikost, jsou často baleny do brožur pro pohodlné použití. Tyto brožury jsou navrženy tak, aby se daly snadno přenášet, a běžně je používají osoby, které si ubalují cigarety nebo jointy. Formát brožury poskytuje kompaktní a organizovaný způsob přenášení a dávkování jednotlivých listů papíru na ruční šroubování. Brožury mají často obal, který chrání rolovací papírky. Některé brožury jsou také vybaveny uzávěrem, například klopou nebo magnetickým uzávěrem, aby byly papírky v bezpečí. V případě potřeby je možné využít i další funkce, jako je např: Některé brožury mohou obsahovat další funkce, jako jsou vestavěné špičky nebo filtry, které zlepšují zážitek z rolování. Výrobci často využívají brožurky jako příležitost pro budování značky a na obálce nebo v celé brožurce uvádějí své logo, název nebo jiné informace. Obal brožury nejenže udržuje rolující papírky čisté a chráněné, ale také poskytuje uživatelům pohodlný způsob, jak se v případě potřeby dostat k jednotlivým listům a použít je. Jedná se o oblíbený formát pro ty, kteří dávají přednost ubalování cigaret nebo jointů, který nabízí přenosnost a diskrétnost.

Karton

Po zabalení do brožur se papíry na ruční šroubování často uspořádají do kartonů. Karton je v podstatě krabice, která obsahuje více brožur s rolovacími papírky. Toto větší balení je určeno pro maloobchodní distribuci a prodej. Konkrétní počet brožur v kartonu se může lišit v závislosti na výrobci a specifikacích výrobku. Kartony představují pro výrobce efektivní způsob balení a distribuce papírků na rolování do maloobchodů, které se pak prodávají spotřebitelům jako jednotlivé brožury nebo v menším množství. Tabákový průmysl se ve velké míře spoléhá na speciální papír pro různé aplikace, jako je například vystýlání cigaretových krabiček, tvarování filtračních špiček, sestavování filtračních tyčinek a rolování cigaret.

Cigaretové papírky a tabáková řešení

Papír pro tabákový průmysl označuje papír používaný při výrobě cigaret pro úkoly, jako je vyložení obalů, tvarování špiček filtrů, sestavování filtračních tyčinek a rolování cigaret.
Tento specializovaný papír plní funkce, jako je odolnost proti vlhkosti, prevence stlačení a uchovávání vůně. Mezi hlavní kategorie papíru pro tabákový průmysl patří cigaretový papír, papír pro tvarování filtračních tyčinek (plug wrap), základní papír pro vyklápění cigaret a základní papír pro vnitřní vložky cigaret. Cigaretový papír, který je převládajícím materiálem v tabákovém průmyslu, je netoxický, bez zápachu a má specifickou tloušťku, bělost, prodyšnost a pevnost v tahu. Zajišťuje rovnoměrnost, těsnost a neprůhlednost, což umožňuje nepřetržité doutnání a zachování čistého vzhledu.  Tato kategorie zahrnuje běžný tvářecí papír a vysoce propustný tvářecí papír. Vysoce propustný tvářecí papír, produkt pokroku tabákového průmyslu, má zásadní význam pro národní "projekt snižování obsahu dehtu", který účinně snižuje obsah dehtu v cigaretách. Tento základní papír, známý také jako papír s vodoznakem, se po potisku používá jako vnější obal pro filtrační tyčinky a přichází přímo do styku s rty kuřáků. Je netoxický, splňuje hygienické normy pro potraviny a vykazuje odolnost vůči vodě a pevnost za mokra. Je vyroben hlubotiskem, má příjemný vzhled a je vhodný pro různé druhy cigaret. Základní papír pro vnitřní vložky cigaret. Je to vysoce kvalitní průmyslový papír, který je nezbytný pro svou odolnost vůči vlhkosti, vzduchotěsnost, zachování vůně, blokování světla a odolnost vůči znečištění. Po spojení s hliníkovou fólií se používá pro vnitřní balení cigaret, zajišťuje aroma, suchost a čistotu.

Uhlíkový filtr

Některé cigaretové filtry obsahují aktivní uhlí, které je známé svými absorpčními vlastnostmi. Předpokládá se, že filtry s dřevěným uhlím jsou účinnější při zachycování některých chemických látek a nečistot a poskytují další filtrační vrstvu. V cigaretových filtrech je dřevěné uhlí obvykle obsaženo v porézním plastovém materiálu. Porézní struktura dřevěného uhlí umožňuje zachycovat určité chemické látky a nečistoty obsažené v tabákovém kouři. Hlavním cílem je snížit obsah některých škodlivých složek, jako je dehet a některé těkavé organické sloučeniny, dříve než se dostanou do plic kuřáka. Zde je několik klíčových bodů o uhlíkových filtrech v cigaretách.

Adsorpční vlastnosti: Dřevěné uhlí je známé svou schopností adsorbovat (přitahovat a udržovat) určité chemické látky. Tato vlastnost se ve filtrech využívá k zachycení některých látek obsažených v cigaretovém kouři.
Potenciální snížení škodlivosti:Filtry z dřevěného uhlí jsou často spojovány s potenciálním snížením intenzity kouře. Filtrační proces spolu s možnými ventilačními funkcemi může vést k mírnějšímu zážitku z kouření.
Diskuse o účinnosti: Ačkoli uhlíkové filtry mohou omezit některé složky, celkový dopad kouření na zdraví je stále významný. O účinnosti filtrů na dřevěné uhlí, pokud jde o významné snížení škodlivosti, se vedou diskuse.

Holový filtr

Tento druh filtru má speciální tvarové provedení na konci koncovek filtru. Běžně se vyskytují trojúhelníkové tvary, hvězdicové tvary, srdíčkové tvary a kanálky.

Kapslový filtr

Kapslový cigaretový filtr obvykle označuje typ cigaretového filtru, který obsahuje malou kapsli naplněnou ochucenou tekutinou. Tyto filtry jsou navrženy tak, aby kuřákům umožnily přizpůsobit si chuť kouření rozdrcením nebo stlačením kapsle, čímž se tekutina uvolní do filtru. Přidaná příchuť může tabákovému kouři dodat mentolovou chuť, ovocnou příchuť nebo jiné aromatické tóny.

Monoacetátový filtr

Jedná se o nejběžnější typ cigaretových filtrů, které jsou vyrobeny z typu plastu zvaného acetát celulózy. Vlákna ve filtru jsou navržena tak, aby zachytila část dehtu a nikotinu obsaženého v kouři. Zde je několik klíčových bodů o monoacetátových filtrech.

Filtrační účel: Hlavní funkcí cigaretového filtru je snížit množství dehtu a nikotinu, které kuřák vdechuje. Celulózovo-acetátový filtr je navržen tak, aby zachycoval některé z těchto škodlivých látek v tabákovém kouři.
Porézní struktura: Filtry z acetátu celulózy se skládají z drobných vláken, která vytvářejí porézní strukturu. Tato struktura umožňuje průchod kouře a zároveň zachycuje některé částice a nečistoty.
Výrobní proces: Celulózový acetát se obvykle vyrábí ve formě dlouhých vláken, která se následně zpracovávají do kabelu (svazku vláken), jenž tvoří základ filtru. Vlákno se obvykle zabalí do papíru nebo jiného materiálu, aby se vytvořil konečný filtr.
Standardizace: Filtry z acetátu celulózy jsou široce používány a staly se standardem v tabákovém průmyslu. Běžně se vyskytují v cigaretách různých značek po celém světě.

Dvojitý acetátový uhlíkový filtr

Tento cigaretový filtr kombinuje dva filtrační materiály: duální acetát a uhlík.
Kromě toho existují i další kombinace, například acetát a papír, acetát a acetát atd.
Tyto duální filtry mohou poskytnout odlišný zážitek z kouření ve srovnání s výše uvedenými monoacetátovými filtry.

Zapuštěný filtr

Známé také jako "filtr se zapuštěnou dutinou". Označuje konstrukční prvek některých cigaretových filtrů. U cigaret se zapuštěným filtrem je filtr odsazen nebo odsazen od konce cigarety, čímž vzniká malá dutina nebo prostor mezi tabákovým sloupcem a filtrem. Tato konstrukce má za cíl upravit proudění vzduchu a potenciálně ovlivnit smyslový zážitek z kouření. Konstrukce zapuštěného filtru může mít několik cílů.

Větrání: Zapuštěný prostor může poskytnout prostor pro větrací otvory nebo kanálky. Předpokládá se, že větrání zředí kouř tím, že umožní, aby se s ním smísil čerstvý vzduch, což může mít za následek jemnější a mírnější chuť.
Filtrace dehtu a nikotinu: Zapuštěná konstrukce může mít vliv na filtraci dehtu a nikotinu. Změnou dynamiky proudění kouře filtrem by mohla být ovlivněna účinnost filtru při zachycování některých škodlivých látek.
Diferenciace výrobku: Tabákové společnosti často experimentují s různými konstrukčními prvky, aby své výrobky na trhu odlišily. Zapuštěný filtr je jednou z takových designových variant, která může být použita k odlišení určité značky nebo řady cigaret.

Odvětrávané filtry

Tyto filtry mají malé větrací otvory, které umožňují míchání vzduchu s kouřem při průchodu filtrem. Smyslem je zředit kouř, aby nebyl tak ostrý, a snížit množství dehtu a nikotinu, které se ke kuřákovi dostane. Přítomnost těchto ventilačních prvků má za cíl zředit kouř a případně upravit smyslový zážitek z kouření pro uživatele. Zde jsou klíčové body týkající se ventilovaných filtrů.

Větrací otvory: Ventilační filtry mají obvykle malé otvory nebo kanálky strategicky umístěné ve filtru. Tyto otvory umožňují vstup okolního vzduchu, který se při průchodu filtrem mísí s tabákovým kouřem.
Ředění kouře: Předpokládá se, že přívod vzduchu ventilací zředí koncentraci některých složek kouře, jako je dehet a nikotin. To může mít za následek jemnější chuť a snížení vnímané drsnosti.
Změny v konstrukci filtru: Ventilační filtry představují jednu z konstrukčních variant cigaretových filtrů. Přítomnost ventilace má za cíl ovlivnit složení kouře, aniž by se nutně změnila základní mechanika kouření.

Biologicky rozložitelné filtry

Některé filtry jsou navrženy tak, aby byly šetrnější k životnímu prostředí díky použití materiálů, které se biologicky rozkládají snadněji než tradiční filtry. Nejběžnějším materiálem používaným v biologicky rozložitelných filtrech je obvykle forma acetátu celulózy na rostlinné bázi. Acetát celulózy je druh plastu, který se za určitých podmínek biologicky rozkládá snadněji než běžné filtry, které jsou vyrobeny z biologicky nerozložitelného plastu. Druhým typem filtračního materiálu je bělený/nebělený papír. Stejně jako acetátové filtry se může kombinovat s aromatem, kapslemi nebo dřevěným uhlím.

 

Photo: shutterstock

zpět na výpis
Doprava zdarma
Při nákupou nad 500 Kč

Doprava zdarma
Při nákupou nad 500 Kč

Rychlé dodání
Do druhého dne

Rychlé dodání
Do druhého dne

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce