SMOKING TRENDY: POLSKO BEZ LYŽÍ

SMOKING TRENDY: POLSKO BEZ LYŽÍ

Jak se bavit na horách bez lyžování? Tatranské Zakopané má dvě tváře – na jedné straně je to poklidné provinční městečko a na straně druhé hlavní polské horské středisko. V nočním životě Zakopaného se můžete setkat s různými zážitky. V některých barech hrají komerční skladby ze zničených reproduktorů, přičemž se snažíte vyhýbat pohledu na steroidové diskobobíky v upnutém tričku. Zatímco jinde, po správném odbočení, můžete zakusit atmosféru jednoho z nejlepších polských klubů, poslouchat skvělou hudbu od mezinárodních hvězd a zároveň soupeřit o pozornost modelek na vrcholu své kariéry.

Horský bulvár

Ulice Krupowki je samozřejmým začátkem každé noci v Zakopaném. Je to srdce města plné prodejců, podomních obchodníků, obchodů s oblečením, restaurací a ano, také barů a klubů. Většina z nich spadá do kategorie nenapravitelně hloupých, nicméně bar Nietota je dobrou sázkou na pivo, zatímco Caf Piano je pravděpodobně nejpohodovější díra ve městě a Jagoda pro změnu prostorná a dobře navržená. Na ulici Generala Galicy, v Zakopaném, se nachází pobočka Paparazzi, která nabízí optimističtější atmosféru a o víkendech zde hrají DJs. Co se týče klubů, Zakopané nemůže tvrdit, že vás rozmazlí výběrem. Dworzec Tatrzanski je nejen nejlepším klubem v Zakopaném, ale patří k nejlepším v celém Polsku. Téměř vždy se tu něco děje, od festivalu Bílé noci, kdy se v období mezi Vánocemi a Silvestrem pořádá každý den party, přes nu-jazzové extravagance, ragga koncerty až po pravidelné bookingy kvalitních house, breaks a drum'n'bassových DJs z celého světa. Tento eklektický program přivádí lidi až z Varšavy (opravdu!) a nedalekého Krakova, aby to rozbalili na parketu nebo se uvolnili v zadních místnostech s tématikou arabských nocí, kde jsou polštáře a dýmky na šišu na denním pořádku. Pokud jste ve městě, sledujte plakáty se slavným logem ryby, abyste si byli jisti, že jste přišli na kvalitní noc. Ať už je Ampstrong jakkoli dobrý, jeho status jediného důvěryhodného klubu v Zakopaném byl naštěstí koncem roku 2005 přerušen příchodem nového hráče Va Va Voom. Elegantně vyhlížející prostor o dvou patrech už dokázal přilákat na decky několik velkých jmen, jako jsou Aquasky, Slope a Glyn "Bigga" Bush. Va Va Voom rozhodně stojí za návštěvu, pokud jste příznivci alternativní taneční hudby, a je velmi vítanou hrozbou pro hegemonii Ampstronga v nočním životě Zakopaného!

Budou i kytary

A to nejlepší ze zbytku? Rockus představuje překvapivě dobrou zábavu pro ty, kteří nesnášejí taneční hudbu, a pořádá i příležitostné živé koncerty; zatímco masové trhy Morskie Oko (na ulici Krupowki) a Genesis (Plac Niepodleglosci) mají všechny lasery a dívky v krátkých sukních, které si může lagerboy přát. Poslední věc, kterou je třeba mít na paměti, je, že volba místa konání párty v Žaku není jediným faktorem, který ovlivní vaši noc: Noční život v Zakopaném se stejně jako život ve městě obecně odvíjí od ročních období. V zimě je tu největší turistický ruch, kdy se Poláci i cizinci po tisících sjíždějí na lyže a snowboardy. Na začátku jara se město zklidní, a to až do května, kdy se sem sjíždějí davy lidí, kteří chtějí na čerstvý horský vzduch. Na nočním životě v Zakopaném je velmi příjemné to, jak je vše blízko u sebe. V Krakově se často stane, že do dalšího baru na seznamu dojdete za 10-20 minut. Tady je prakticky všechno, kde byste mohli chtít pařit, soustředěno v bezprostřední blízkosti centra města, které je eminentně schůdné i po jednom nebo deseti pivech.

Hurá na výzvědy!

Opravdu živo začíná být uprostřed lyžařské sezóny. Celá ulice Krupowki (kde se nachází většina barů) pak pulzuje životem zhruba od 17 hodin. Další vrchol přichází uprostřed léta, kdy do Zakopaného míří spousta turistů na stezky. Na nočním životě v Zakopaném je příjemné to, že může být opravdu jakýkoli. Máte chuť na elegantní italskou večeři s druhou polovičkou? To je snadné. Chcete si zatančit na polskou lidovou hudbu a sníst pirohy v tradičních tavernách? I to se dá zvládnout. Dáváte přednost diskotékám do čtyř do rána? Jsou tu pro vás. V Zakopaném je spousta pořádných horalských hospod. Jsou postavené ze dřeva, vytápěné pravými ohni, v zimě se v nich podává svařené víno a v létě velké korbele studeného piva, a jsou tím pravým místem pro výlet do hor. Zde jsou ty, které podle nás vyčnívají z davu:

La Playa Beach Bar & ChillOut Lounge

Jasně, tenhle podnik nemá nikdy otevřeno, když jdeme v těchto dnech kolem. Když se nám tam podařilo dostat na pivo, bylo to naprosto fantastické. Chválíme ten nápad - pohodová surfařská bouda a la Portugalsko přímo uprostřed Zako stripu. Podávají tam uber-cheesy pizzu, Jägermeister po kýblech a studené pivo. Podívejte se na historický obytný vůz VW, který je na místě!

Kavárna Tygodnik Podhalanski

Kavárna Tygodnik Podhalanski je jedním z opravdových místních tajemství Zakopaného. Nenajdete ji ani v seznamu na Mapách Google, když zadáte "bary" (tak většina lidí najde většinu barů, že?). Abyste se tam dostali, musíte vstoupit do něčeho, co vypadá jako zchátralá kancelářská budova na rohu ulice Tadeusze Kościuszki, a pak vyjet výtahem do nejvyššího patra. Dveře se otevřou a odhalí útulnou pijáckou díru s několika místnostmi a nejrůznějšími zákoutími, kde se můžete usadit na večerní aperitiv. V létě se nedají překonat ani prostory venkovní terasy. Koktejly jsou skvělé.

Cafe Piano Zakopane

Naším nejoblíbenějším barem v Zakopaném je bezpochyby Café Piano. Je zastrčený ve skupině domků hned za ulicí Krupowki. Projděte úzkým dřevěným vchodem a ocitnete se v bižu prostoru, který se točí kolem baru ve tvaru písmene "L". Najdete tu nejrůznější zákoutí a půvabné venkovní prostory, které se v letních měsících opravdu hodí. Klavír, který dal podniku jméno, se používá jen zřídka, ale v jeho doprovodu stále zní našlapaná směs jazzu a blues ze starých časů.

Evropská

Káva a koktejly se mísí v Europejska, což je napůl pekárna a napůl pijárna uprostřed ulice Krupowki. V zimě ji milujeme kvůli plápolajícímu ohni z polen, který hučí pod krbem. Výběr vín je překvapivě fantastický, takže pokud máte chuť na něco francouzského, zastavte se. V letních měsících je tu také venkovní posezení. Pivo je trochu dražší, takže se mu vyhněte, pokud toužíte jen po půllitrech.

Klub Vavavoom

Klub Vavavoom se setkává s negativním hodnocením kvůli pěkně sprostým vyhazovačům, kteří stojí přede dveřmi. I my jsme se od nich nechali odvrátit a musíme souhlasit, že jsou docela zlí. Tohle není Berghain, lidi! Pokud se dostanete dovnitř (a my jsme se také jednou nebo dvakrát dostali za dveře), pak dostanete pravděpodobně nejlepšího DJe a taneční klub ve městě. Má velký pit area a mezipatro kolem něj. Design je neonově elegantní se zvědavými vintage a boho prvky. Nápoje jsou trochu dražší, ale nic šíleného. Podívejte se na to jako na pozdější možnost.

Watra Browar

Velký Watra Browar je nejblíže bavorské pivnici v hloubi polských Tater. Mají tu obrovské měděné tanky lemující hlavní výčepní místnost a spoustu dlouhých stolů, u kterých se dají pěnivá piva čepovat. Pro milovníky piva je to povinnost, ale přijďte sem včas, protože večer se tu začíná podávat jídlo a atmosféra se mění.  Zakopané není místem, kde byste se honili za pumpovacími alt kluby a undergroundovými podniky, které fungují celou noc. Na to je lepší Krakov. To ale neznamená, že tu nejsou možnosti, jak si zatančit v brzkých ranních hodinách. Rozhodně jsou.

Le Scandale Zakopane

Jméno Le Scandale si vylámalo zuby uprostřed krakovského Starého Města. Svou pobočku mají na rušném náměstí Plac Szepanski zpět ve velkém městě. Je to skvělé místo na koktejly a skvělá volba, pokud máte rádi whisky. Stejně luxusní atmosféra pokračuje i dole v Zakopaném, kde podnik láká na přízemí uber-chic Aries Hotel & Spa (pravděpodobně nejlepší hotel v celém zimním hlavním městě Polska). Design je něco jiného - představte si 50. léta ve stylu deco a chicagský jazz. O víkendech tu obvykle hrají DJs až do dvou hodin ráno. Na drinky se často stojí fronty.

Co dělat ve dne bez lyží?

Snowlandia je zábavní areál na sněhu, který každoročně buduje lyžařský skokanský můstek Wielka Krokiew. Skládá se ze sněhového labyrintu, sněhové stavby, sáňkařské dráhy, iglú se sněhovými figurkami a mini zoo. Sněhový labyrint je největší stavbou tohoto typu v Polsku i na světě. Sněhové stavby se každý rok mění, už tu byl například hrad a pyramida. Výroba umělého sněhu a stavba celého labyrintu trvá asi měsíc a je možná pouze za mrazivých teplot. Je to výjimečné místo, které stojí za to navštívit. Vynikajícími místy k návštěvě jsou Zakopané doliny, například Chochołowská dolina nebo Kościeliska dolina. Obě končí horskými přístřešky, kde se turisté mohou občerstvit červivými potravinami a nápoji. Jsou to tedy úžasná místa, která můžete navštívit, abyste obdivovali sníh, krajinu a vychutnali si atmosféru horských útulen. V poslední době bylo v oblasti Zakopaného vybudováno mnoho komplexů termálních vod. Jsou nové a dobře udržované a jejich nabídka je založena na termálních vodách bohatých v této oblasti. Právě zde turisté pořizují mnoho fotografií zimních koupališť. Mezi nejoblíbenější střediska tohoto typu patří např: Bukovina Thermal Resort, Bania Thermal Resort, Chochołowskie Thermal Resort, Szaflary Thermal Resort a Aquapark Zakopane. Všechny jsou vynikajícím místem k odpočinku a zahřátí po dřívějších zimních aktivitách.

Horská romantika

Kulig je tradiční akce na sněžných saních. Provádějí se na koňských saních tažených horaly v tradičních krojích. Akce kulig obvykle končí táborákem a jsou opravdu nezapomenutelné. Nejčastěji se pořádají na Butorowy Wierch nebo v Dolině Kościeliska. Sněžné skútry jsou skvělou zimní zábavou. K dispozici jsou sněžné skútry pro 1 nebo 2 osoby, můžete je řídit sami nebo s průvodcem. Jízda na sněžném skútru může trvat hodinu, 2 nebo 3 hodiny, aktivita může být zakončena táborákem nebo kuligem. Na sněžných skútrech lze jezdit ve dne i v noci. Nabízejí nezapomenutelné aktivity na sněhu. Další sněhovou aktivitou je jízda se psím spřežením, která se obvykle pořádá v originálním komplexu týpí na vrcholu Butorowy Wierch. Poměrně často ji spojujeme s táborákem a táborákem s jídlem v komplexu týpí. Během hodinového setkání mají turisté možnost seznámit se se psy a vybavením saní a vybrat si jízdu na 2 až 5 km. Je zde také čas na hraní nebo fotografování se psy. Táborák s tradičními horalskými pokrmy je výborným způsobem, jak se zahřát po aktivitách na sněhu. Lze si ho objednat jako doprovodnou akci při jiných zimních aktivitách. Mezi příklady jídel patří např: "Moskol" s česnekovým máslem, kvašnická polévka z kysaného zelí s žebry, polévka z horských bylinek na podmáslí, plněné zelí s hráškem, nudle s podmáslím a kysaným zelím.

Trochu sportu?

Další dobrou alternativou k lyžování je kluziště. Doporučujeme zejména kluziště nacházející se v Centrálním sportovním centru. Centrum olympijské přípravy v Zakopaném je největší (1 800 m2) a nejrychlejší ledová plocha v Podhalí, která se každoročně těší velké oblibě milovníků bruslení. Další atrakcí při využívání kluziště je možnost využití profesionální ledové dráhy, která se nachází v jeho okolí. Na druhé straně se Tatranské kluziště nachází v samém centru Zakopaného - Górna Rówień Krupowa, v bezprostřední blízkosti nejoblíbenější promenády v Polsku, tedy Krupówki. Jeho plocha je celých 600 m2, takže jej může využívat až 150 osob najednou. Turisté mohou kluziště využívat na vlastních bruslích a pro osoby, které brusle nemají, je k dispozici moderní profesionální půjčovna bruslí, která funguje v otevírací době kluziště.

Nezapomeň na přírodu!

Zásadní je samozřejmě obdivovat panoramata Zakopaného. Doporučujeme to udělat na dvou vrcholech Gubałówka a Kasprowy Wierch. Gubałówka nabízí panorama Zakopaného a Tater, Kasprowy Wierch umožňuje vidět jedny z nejvyšších polských tatranských vrcholů. Do Gubałówky a zpět se vyplatí jet zábavnou lanovkou a na Kasprowy Wierch lanovkou. Obě jízdy zajišťují úžasné výhledy a čistý odpočinek. Za vidění stojí také skokanské můstky Wielka a Mała Krokiew. Především jsou to zajímavé památky na sportovní akce, které se v Zakopaném každoročně konají. Kromě toho jsou to prostě zajímavé památky jako stavby a nakonec se kousek od nich nachází komplex Snowlandia.  Horalská hudba a kuchyně jsou jedním z nejzajímavějších bodů na známé promenádě Krupówki. V mnoha restauracích je možné si objednat jídlo s takovouto show. Regionální hudebník hosty určitě seznámí s mnoha horalskými nástroji: houslemi, basou, dudami, fujarami a dalšími... Doporučujeme uspořádat lidovou zábavu s pravou horalskou kapelou a mnoha atrakcemi z Podhalí.Photo: Shutterstock

zpět na výpis
Doprava zdarma
Při nákupou nad 500 Kč

Doprava zdarma
Při nákupou nad 500 Kč

Rychlé dodání
Do druhého dne

Rychlé dodání
Do druhého dne

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce