Ověření věku kupujícího před odesláním objednávky

Více info zde close

SMOKING TRENDY: NETRADIČNÍ WINTERSPORT

SMOKING TRENDY: NETRADIČNÍ WINTERSPORT

Nutí vás snowboarding zívat a lyžování vám připadá nudné? Možná je čas změnit své zimní aktivity. Pokud vás tradiční zimní sporty již omrzely a hledáte nový způsob, jak si užít zasněženou krajinu, máme pro vás několik zajímavých nápadů. Od extrémních aktivit po kreativní sportovní vybavení, zima nabízí desítky nezvyklých a někdy až obskurních sportů, které si můžete naplno užít. Jeden den tak můžete běžet nahý s přítelkyní na rameni a druhý třeba sjíždět kopec naložený v sudu od piva!

BAR STOOL RACES

Závody na lyžích s barovou stoličkou jsou v podstatě soutěží o to, kdo dojede nejdál, aniž by jí rozflákal. "Spiffing it" je odborný termín pro pád hlavou dolů z barové židle. Z první výzvy sjezdů na barové stoličce se staly čtyři různé oficiální závody. Tři z nich jsou soutěžní: řiditelný, neřiditelný (tradiční) a otevřená třída, přičemž v každém závodě ve stylu turnaje se utkají dva závodníci. V obou závodech, steerable i non-steerable, se na lyžích používají tradiční čtyřpolohové barové stoličky, zatímco v otevřené třídě je na lyžích povolena  jakákoli konstrukce, často něco dostatečně jednoduchého, aby se při závodění získala rychlost. "Obvykle je to něco v nakloněné poloze, kde můžete mít na obou stranách rukojeť, abyste mohli lyže naklánět a řídit - to bývají nejrychlejší konstrukce, několikrát vyhrála desetimetrová ocelová láhev Budvaru. Čtvrtým závodem je show třída, kde je možné cokoli a vítěze volí diváci. Tady se projeví kreativita: přístavky, chlápci na lehátkách sledující televizi, celá kapela hrající ve stoje na namontovaných paletách s pyrotechnikou a neslušné dámy v podvazkách. Legendární je babička, která jezdila na toaletní míse a prodávala pár svých kalhotek na charitu. Za každý závod dostanou vítězní jezdci finanční odměnu a sladké překvapení.

JAPONSKÁ KOULOVAČKA

V některých částech světa si muži a ženy nasazují helmy a vyrážejí do chladného zasněženého terénu. Možná se ptáte proč? Aby se připravili na bitvu, které se říká "Yukigassen". Název "Yukigassen" je odvozen ze dvou slov: "Yuki", což znamená sníh, a "kaseen", což znamená boj. Jak název napovídá, Yukigassen je soutěž ve sněhových koulích, která pochází z Japonska. Od té doby byla hra zavedena v Norsku, Austrálii, Švédsku a Kanadě. Stane se někdy součástí zimních olympijských sportů? Možná ne, ale bylo by nesmírně zábavné ji sledovat!

Historie hry Yukigassen

Yukigassen vznikl jako způsob, jak pobavit a dodat energii obyvatelům Sobetsu během dlouhých a chladných zim. Později byl uznán nejen obyvateli Japonska jako oficiální sport, ale začali se ho účastnit i lidé z celého světa. V roce 1989 byly vyrobeny helmy a sněhové koule a v roce 1998 byl oficiálně založen výbor pro pravidla Yukigassenu. První ročník Showa Shinzan International Yukigassen se konal 25.-26. února a turnaje se zúčastnilo více než sedmdesát týmů. V roce 1991 se konal první turnaj ženské divize a v roce 1992 se v Austrálii uskutečnil první turnaj Yukigassenu mimo Japonsko. V roce 2010 se Yukigassen připojil k 65. ročníku národního festivalu zimních sportů jako oficiální sport a v roce 2018 se 24.-25. února konal 30. ročník oficiální akce.

Jak se hraje Yukigassen?

Přestože se tento sport v průběhu let vyvíjel, od svého vzniku na konci 80. let 20. století se oficiální pravidla této hry nezměnila. To vypovídá mnohé o hře samotné, protože je neobvyklé, aby se v jakémkoli sportu zachovávala stejná pravidla od samého počátku. Yukigassen se zdá být "nedotčenou" hrou napříč desetiletími. Jedná se o týmový sport, který se hraje mezi dvěma týmy. Každý tým má na place sedm hráčů. Hraje se na venkovním hřišti, které má speciálně upravenou ledovou plochu. Součástí hřiště jsou malé zábrany ve tvaru stěny a tyto zábrany slouží hráčům k tomu, aby se zajistili proti zásahu sněhem. Většinu barikád si hráči vyrábějí ze sněhu. Každý hráč dostane helmu a výstroj, například rukavice, aby se mohl chránit před zraněním. Každý tým má vlajku, která je umístěna na straně soupeřova týmu. Hráči musí vlajku soupeřova týmu ukořistit. Sadu vyhrává tým, který jako první ukořistí vlajku soupeře, nebo tým, který sněhovými koulemi zlikvidoval více hráčů soupeřova týmu. Každá sada trvá přibližně tři až pět minut. Tým, který jako první vyhraje dva sety, je považován za vítěze zápasu. Na každý zápas musí oba týmy použít devadesát sněhových koulí. Sněhové koule se vyrábějí 15 minut před začátkem hry. Před začátkem hry si hráči každého týmu vyberou dvě sněhové koule a čekají. Po zahájení hry začnou hráči házet sněhové koule směrem k soupeři. Hráči, kteří jsou na útočné pozici, zasahují sněhovými koulemi soupeřův tým, zatímco hráči, kteří jsou na obranné pozici, podporují útočící tým tím, že přinášejí další sněhové koule. Pokud sněhová koule zasáhne hráče, je tento hráč považován za vyřazeného ze hry. Pokud hráč sebere sněhovou kouli mimo hřiště nebo pokud se hráč sám přesune mimo hřiště, je to považováno za faul a je rovněž vyloučen ze hry.

Vybavení pro hru Yukigassen

Snowball Maker je plastové vybavení, které se skládá z krabice ve tvaru kruhu. Najednou pojme přibližně 45 sněhových koulí. Hráči musí vyrobit sněhové koule 15 minut před začátkem hry. Důvodem, proč si hráči nemohou vyrobit vlastní sněhové koule, je to, že by je mohli udělat příliš velké nebo příliš malé, a bylo by nespravedlivé, kdyby takto vyhráli.
Hřiště je obvykle plocha obdélníkového tvaru, která měří asi 36 m na délku a 10 m na šířku. Úkryt, za který se hráči schovávají, aby se chránili, měří 180 cm na délku, 45 cm na šířku a 90 cm na výšku. Obvykle jsou přístřešky vyrobeny ze sněhu.

Závěrečné slovo o Yukigassenu

Japonsko je místem, kde jsou komunity pevně propojeny. Harmonie a solidarita Japonců je po celém světě velmi známá a obdivovaná. Samotná hra Yukigassen nám dává nahlédnout do silného smyslu pro jednotu, který Japonci projevují. Yukigassen je směsicí vybíjené, paintballu, "capture the flag" a ragby - ovšem se sněhovým nádechem. Během posledních několika let se Yukigassen stal ideálním sportem pro přátele, spolužáky, a dokonce i spolupracovníky.

NOŠENÍ ŽEN VE SNĚHU

Nošení žen pochází z Finska a jeho historie je založena na legendě z 19. století o Herkko Rosvo-Ronkainenovi neboli "Ronkainenovi loupežníkovi". Existují tři příběhy o tom, jak tento sport vznikl. Nejprve byl Ronkainen a jeho loupežníci obviněni z krádeží jídla a žen ve vesnicích v oblasti, kde žil; tyto ženy pak při útěku nosili na zádech. Zadruhé se říkalo, že muži chodili do vesnic poblíž své vlastní, aby ukradli cizí ženy, a pak se žena stala jejich vlastní ženou. Za třetí se vypráví, že Ronkainen trénoval své zloděje nošením velkých těžkých pytlů na zádech, což se nakonec mohlo vyvinout ve sport. První novodobá soutěž v nošení manželek se konala ve Finsku v roce 1992 a zahraniční soutěžící byli přijati v roce 1995. Tato soutěž se nyní každoročně koná ve finském Sonkajärvi jako mistrovství světa. V roce 1999 bylo zahájeno mistrovství Severní Ameriky.

Základy sportu

Cílem je, aby muž přenesl ženu přes speciální překážkovou dráhu v co nejrychlejším čase. Tento sport byl poprvé představen ve finském Sonkajärvi. Může se cvičit několik typů nošení: nošení na zádech, hasičské nošení (přes rameno) nebo estonský styl (žena visí hlavou dolů s nohama kolem mužových ramen a drží se ho v pase). Velké soutěže v nošení manželky se konají ve finském Sonkajärvi (cena závisí na váze manželky v pivu), v Mononě ve Wisconsinu, v Minocqua ve Wisconsinu a v Marquette v Michiganu. Mistrovství Severní Ameriky v nošení manželky se koná každoročně o říjnovém víkendu na Den Kolumba v lyžařském středisku Sunday River v Newry ve státě Maine. Osmý ročník se konal 6. října 2007 a zúčastnilo se ho 40 párů, což je historicky nejvyšší počet. Mnoho severoamerických šampionů se dále účastní finského mistrovství světa.

Historie nošení manželek

Sport vznikl ve Finsku jako vtip, který údajně připomíná minulost, kdy se muži dvořili ženám tak, že běželi do jejich vesnice, sbalili je a odnesli. Soutěž v nošení manželek má v místní historii Sonkajärvi velmi hluboké kořeny, a to i přes svůj humorný aspekt. Na konci 19. století se v oblasti zdržoval zbojník jménem Rosvo-Ronkainen. Údajně přijímal pouze vojáky, kteří se osvědčili na náročné trati. Tento sport se dnes provozuje po celém světě a má svou kategorii v Guinnessově knize rekordů.

SNOWSHOE SPORTY

Toto skvělé zimní cvičení je ideální alternativou k lyžování nebo snowboardingu. Je to fantastický způsob, jak zůstat aktivní, naučit se ho mnohem rychleji a jako sport je také cenově dostupnější. Říká se také, že se při něm spálí více kalorií než při chůzi, běhu nebo běhu na lyžích stejným tempem - je tedy ideální pro udržení kondice v zimním období.  To, co začalo před mnoha lety jako způsob dopravy v extrémních podmínkách, se nyní vyvinulo v zábavnou rekreační aktivitu pro dobrodruhy. Nejste si jisti, zda je pro vás chůze na sněžnicích to pravé? A co takhle si v nich zahrát třeba softball?

Vysvětlení chůze na sněžnicích

Považujte chůzi na sněžnicích za rozšíření pěší turistiky. Zjednodušeně řečeno jde o chůzi po sněhu za pomoci sněžnic, což je typ svrchní obuvi se širokým rámem, který rozkládá váhu člověka na větší plochu. Důvodem pro tuto konstrukci je dosažení něčeho, čemu se říká "vznášení", což je vlastnost, která zabraňuje zapadnutí nohy do sněhu. Sněžnice jsou vyrobeny s rámem a spojovacími textilními pásky nebo šněrováním, které umožňují lepší manévrovatelnost. Jsou navrženy tak, aby se daly nasadit na boty nebo holínky, a představují tak snadný doplněk pro každého, kdo se již věnuje turistice. Rám ve spodní části, často vyrobený z lehkého plastu nebo kovu, brání hromadění sněhu a přenáší váhu přes sníh. K dispozici jsou různé velikosti pro různé typy sněhu. Například pro tvrdý nebo upravený sníh postačí menší plocha, zatímco pro chůzi po měkkém prachovém sněhu bude potřeba větší rám. Jedná se o jeden z nejrychleji se rozvíjejících koníčků současnosti, kterého se mohou účastnit lidé všech věkových kategorií a fyzických schopností. A přestože je třeba brát ohled na bezpečnost na sněhu, vyžaduje chůze na sněžnicích méně technických dovedností nebo zkušeností než sporty, jako je lyžování nebo snowboarding.

Historie sněžnic

Tato technika chůze po sněhu se datuje přibližně do doby před 6 000 lety. Sněžnice byly poprvé vyvinuty ve Střední Asii a první konstrukce byly vytvořeny podle stop zvířat (např. zajíce na sněžnicích), která se uměla pohybovat ve sněhu. V průběhu staletí hrály důležitou roli při přežití v odlehlých horách pro trapery a obchodníky putující divočinou. Tradiční forma obuvi byla nejprve vyrobena z tvrdého dřeva a mřížkované surové kůže. Dnes se design bot modernizoval. Rámy jsou nyní vyrobeny z plastů nebo lehkých kovů a jsou spojeny syntetickými textilními pásky nebo suchými zipy. Prsty moderních sněžnic jsou také zvýšené pro lepší pohyblivost a sportovní přitažlivost.

LYŽAŘSKÝ BALET

Lyžařský balet (známý také jako akroski), který byl populární v 70. letech, vzal již tak náročný lyžařský sport a požádal sportovce, aby přidali salta, kotouly, skoky a ladné pohyby rukama - vše samozřejmě za doprovodu hudby.

SKIJORING NA KONÍCH

Skijöring je sport sám o sobě; děje se tak vždy, když je lyžař na klasických lyžích tažen něčím jiným, ať už je to sněžný skútr nebo tažný pes. Ale přidejte k tomu koně a máte opravdu něco výjimečného. Koně mají tolik koňské síly (přirozeně), že lyžaři mohou dosáhnout neuvěřitelně vysoké rychlosti, což jim umožňuje provádět takové kousky, jako je skok do dálky 56 stop (lyžař, ne kůň).

SNĚŽNÉ PÓLO

Když už máte koně na skijoring tak jako tak venku, proč si nevzít pár paliček na pólo? První oficiální zápas ve sněžném pólu se odehrál v roce 1985 ve Švýcarsku - a aby toho nebylo málo, hrálo se na zamrzlém jezeře. Dnes se polární pólo hraje v mrazivých zemích po celém světě.

JÍZDA NA SNĚŽNÉM KAJAKU

To, že na zemi leží sníh, neznamená, že váš kajak musí být odsunut na trám ve vaší garáži. Jízda na sněžném kajaku se téměř podobá extrémnímu sáňkování - účastníci si navoskují své plavidlo a letí z prudkého kopce dolů, přičemž k řízení používají pádlo stejně jako na vodní hladině.

ZÁVODY S LOPATOU

Děti sjíždějící zasněžené svahy na lopatách jste možná viděli ve starých vánočních filmech, ale tento sport rozhodně není minulostí. Již více než 30 let se v Novém Mexiku každoročně scházejí lidé na mistrovství v jízdě na lopatách, což je soutěž, při níž si dospělí muži a ženy namažou kovové lopaty a sjíždějí s nimi sjezdovky rychlostí 70 mil za hodinu.

WOK RACING

Pokud jsou pro vás lopaty příliš tradiční, vždycky jsou tu závody ve woku. Dokonce i bývalí olympijští šampioni se řadí do fronty, aby mohli své pozadí nacpat do kovového potravinářského woku a sjíždět po ledových skluzavkách podobných těm, které se používají pro sáňkování.

JACHTING NA LEDĚ

Tady nenajdete žádné společenské celebrity v plavkách, které by se opalovaly na palubě. Lední jachting, který je velmi populární v Nizozemsku a Finském zálivu, je něco mezi windsurfingem a tradičním plachtěním. Jachtaři používají techniky podobné těm, které se používají při plachtění, ale běžce na dně lodi fungují jako nože bruslí, které se drží zmrzlého povrchu.

RYCHLOSTNÍ LÉTÁNÍ

V určitém okamžiku se dali dohromady parašutisté a piloti paraglidu a rozhodli se, že potřebují nový adrenalinový zážitek. Spojili své sporty, do směsi přihodili lyže a vymysleli rychlostní létání. Lyžař má na sobě padák podobný parašutistickému a pohybem lyží řídí svůj sestup z hory.

KITE SKIING

O něco méně děsivé než rychlostní létání je lyžování na dracích, jehož kořeny sahají až do druhé světové války, kdy parašutisté museli doručit zásoby svým vrstevníkům v alpách. Lyžaři se drží velkého draka a k pohonu využívají sílu větru. Většinu času se drží při zemi, ale rychlostní letci se občas snaží chytit trochu vzduchu.
 

SNĚŽNÉ KOLOBĚŽKOVÁNÍ

Milujete jízdu na snowboardu? Baví vás jízda na horském kole? Nyní můžete dělat obojí najednou. Snow scooter je štíhlý snowboard s řídítky připevněnými vpředu, takže jezdec může řídit jako na kole.

SKIBOBING

Pokud se vám líbí myšlenka jízdy na sněžném skútru, ale potřebujete víc než jen řídítka, vyzkoušejte skibob. Je to v podstatě rám jízdního kola připevněný k lyžím a je to skvělý zimní sport pro každého, kdo měl problémy s koleny.

LOVENÍ ŽRALOKŮ NA LEDU

Lovit na ledu mníka nebo okouna může každý, ale postavit se mrazivým vodám kvůli žralokovi vyžaduje extrémního sportovce. Somniosus microcephalus (žralok grónský), který váží více než tisíc kilogramů a měří až 21 stop, bude jistě představovat novou výzvu i pro ty nejzkušenější rybáře.

SNOW TUBING

Stejně jako při tubingu na jezeře je jedinou sportovní zdatností, kterou tato zimní aktivita vyžaduje, dobrý úchop. Na rozdíl od sáňkování (nebo jízdy na býkovi) je hlavním cílem pouze udržet se - v tomto případě na vnitřní trubce - zatímco jste hnáni z kopce dolů.

MOTOKÁRY NA LEDĚ

většina z nás se za volantem snaží vyhýbat ledu, ale to by přišlo o veškerou zábavu při jízdě na ledových motokárách, kde je celá dráha zmrzlá, aby se řidiči měli na pozoru. Některé motokáry jsou upraveny pneumatikami s hroty, které zajišťují větší přilnavost.

BANDY

Další směs sportů, bandy, má prvky fotbalu, amerického fotbalu, hokeje a pozemního hokeje. Ačkoli je v zámoří populární - v Rusku ho hraje více než milion hráčů -, ve Spojených státech je pouze jedno hřiště na bandy, samozřejmě v Minnesotě.


Photo: shutterstock

zpět na výpis
Doprava zdarma
Při nákupou nad 500 Kč

Doprava zdarma
Při nákupou nad 500 Kč

Rychlé dodání
Do druhého dne

Rychlé dodání
Do druhého dne

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce