Ověření věku kupujícího před odesláním objednávky

Více info zde close

SMOKING TRENDY: JARNÍ DETOX

SMOKING TRENDY: JARNÍ DETOX

Během zimních měsíců to někteří z nás možná přehnali s jídlem a pitím. Možná jsme se přestali věnovat cvičení, zavřeli jsme se v dusných budovách nebo nás přepadla řada nepříjemných nachlazení. Ať už byl důvod jakýkoli, na začátku jara se jen málo z nás cítí úplně nejlépe. Podstoupení detoxikace může vše změnit a pomoci se dostat do perfektní formy pro nadcházející rok. Z energetického a esoterického hlediska je jaro ideálním obdobím pro očistu.

V čínském systému je jaro spojeno s prvkem dřeva, který nás vybízí k tomu, abychom zkoušeli nové věci, nastavili nový směr, našli nové cesty a odhodlali se k činům. Je to otevřený, energický a nadšený pocit, takže i když jste se nikdy předtím nedetoxikovali, může to být ideální čas a ideální způsob, jak se začít rychle cítit lépe. Mějte však na paměti, že detoxikace není trvalá, jednorázová a rychlá náprava. Abyste si udrželi dobré zdraví, musíte dodržovat rozumný trvalý program stravování a cvičení. Měli byste být také připraveni důkladně se podívat na celý svůj životní styl, prostředí, domov - a ano, také na svou mysl a emoce. Domnívám se, že jedním z největších toxinů v našem životě (který nás stárne více než cokoli jiného) je stres. Dobrou zprávou je, že nejnovější výzkumy naznačují, že účinná detoxikace nemusí zahrnovat drakonické diety nebo nekonečné hladovky. Pomalá a šetrná detoxikace je účinná.

Proč detoxikace?

Někteří kritici tvrdí, že detoxikace prostě není nutná, že naše tělo je uzpůsobeno k tomu, aby se detoxikovalo zcela přirozeně. To je sice v ideálním světě nepochybně pravda, ale bohužel v takovém ideálním světě nežijeme. Ve skutečnosti je náš moderní svět neuvěřitelně toxický. Pravidelně na nás útočí znečištěné ovzduší, naše domovy, potraviny, které jíme, a oblečení, které nosíme. Naše hospodářská zvířata jsou léčena léky; naše plodiny jsou postřikovány silnými pesticidy a fungicidy, z nichž mnohé mají nepříjemné vedlejší účinky. Bezpochyby je to znepokojivá situace - ale nepropadejte panice. Uvědomte si a přijměte fakt, že je nemožné a nepraktické vyhnout se každému jednotlivému toxinu. Udělejte, co můžete, abyste se vyhnuli těm nejhorším, a pak se zaměřte na budování přirozené obranyschopnosti svého těla: silný, dobře fungující imunitní systém, dobrý krevní oběh a výkonný vylučovací systém. Tyto síly se dokážou s většinou škodlivin účinně vypořádat.

Buďte aktivní

Kromě detoxikace našeho těla, která má tyto toxiny vyčistit z našeho vlastního systému, mohou ti z nás, kterým záleží na našem zdraví a zdraví našich dětí, podniknout i rozsáhlejší a dalekosáhlejší kroky. Můžeme vést kampaň za čistší potraviny a čistší životní prostředí. Můžeme vytvořit trh s cenově dostupnými biopotravinami tím, že je budeme požadovat a kupovat, kdykoli to bude možné. (Čím více půdy se věnuje ekologickému zemědělství, tím méně chemikálií se dostává do půdy, vody a potravin a tím méně jich končí v našem těle.) Můžeme minimalizovat používání konvenčních barev, chemikálií a kosmetiky a místo toho se poohlédnout po stále širší nabídce netoxických, ekologických a k lidem šetrných produktů. (Více informací o výběru zdravých výrobků osobní hygieny najdete v článku "Dlouhý pohled"). Především však můžeme začít chápat, že svět, ve kterém žijeme, si vytváříme sami a že jeho zdraví určuje i naše zdraví.

Výhody detoxikační diety

Většina důkazů pro detoxikaci pochází z naturopatie, systému přírodní medicíny praktikovaného (s velmi dobrými výsledky) již více než sto let. I když klinické důkazy pro detoxikaci teprve přicházejí, seznam dobře známých potenciálních přínosů je obrovský. V závislosti na vaší předchozí úrovni toxicity můžete být překvapeni, že celá řada zdravotních problémů jednoduše zmizí. Nadýmání, nevolnost, zažívací potíže a ochlupený jazyk mohou zmizet, jakmile se vaše játra vrátí k optimální funkci. Zácpa, plynatost a křeče by mohly být minulostí, protože vaše střeva se vrátí do rovnováhy. Častá nachlazení a chřipky, únava, celulitida, skvrny a opuchlé oči by mohly zmizet, protože váš lymfatický systém zařadí vyšší rychlostní stupeň. Ucpané dutiny, ucpání a kapání z nosu mohou zmizet, pokud vaše plíce fungují správně. Problémy s močením se mohou odstranit, když vaše ledviny přestanou pracovat nadměrně a nedostatečně. U většiny lidí, kteří se podrobí detoxikaci, dochází k výraznému nárůstu energie. Často se u nich objevuje čistší pleť a jiskřivé oči. Koncentrace a nálada se zlepší, když se zbavíte toxinů, které mohly ovlivňovat funkci mozku a paměť. Obecně se můžete spolehnout na to, že se budete cítit mnohem jasněji.

Opatrnost

Pokud s detoxikací začínáte, vyplatí se navštívit dobré lázně nebo centrum specializované na detoxikační programy. Je něco uklidňujícího na tom, když jste obklopeni skupinou lidí, kteří procházejí stejným procesem. Mít pro sebe připravené jídlo (a nemuset ho připravovat pro nikoho jiného) je velkým přínosem. Také personál, který má detoxikaci na starosti, bude obeznámen s případnými krátkodobými vedlejšími účinky a bude schopen nabídnout návrhy, jak jim čelit. Pokud máte nějaké chronické zdravotní problémy, měli byste detoxikovat pod dohledem a se souhlasem svého lékaře. Pokud se rozhodnete detoxikovat na vlastní pěst, pečlivě se připravte. Pokud máte nějaké chronické zdravotní problémy, měli byste detoxikovat pod dohledem a se souhlasem svého lékaře. Pokud se rozhodnete detoxikovat na vlastní pěst, pečlivě se připravte. Nejprve se poraďte se svým lékařem nebo odborníkem na přírodní léčbu a vyberte si program. Rozhodněte se pro opatrnost. Například půst se jednoznačně nedoporučuje, pokud jste těhotná nebo kojíte. Některé formy detoxikace by byly nebezpečné, pokud jste diabetik, nebo by mohly být nevhodné, pokud trpíte vysokým krevním tlakem nebo artritidou. Osoby s poruchami příjmu potravy by nikdy neměly přistupovat k detoxikaci bez odborného dohledu.

Praktické úvahy

Pokud je to možné, zvolte si pro detoxikaci dobu, kdy máte volnější program a žádné neodkladné pracovní nebo rodinné povinnosti. Vždy byste se měli snažit detoxikovat nejen tělo, ale i mysl, a v ideálním případě byste měli trávit dny meditací, četbou, cvičením jógy nebo pobytem v přírodě, nikoli vysedáváním na telefonu nebo shrbení nad notebookem. Přesto je možné detoxikovat a přitom se věnovat každodenní práci, takže to neodkládejte jen proto, že nevidíte žádnou velkou přestávku. Jen se snažte minimalizovat rozptylování a maximalizovat čas na odpočinek a regeneraci. Vaše tělo se bude intenzivně léčit a ocení veškerou podporu, kterou mu můžete poskytnout.

Detox a komerce

Detoxikace je vlastně docela jednoduchá: Je to přirozený, předem naprogramovaný proces, který vaše tělo provádí samo. Takže nekomerční (a možná nepříjemnou) pravdou je, že tuto práci musíte skutečně odvést sami - stravou, cvičením a silou vůle. Detoxikace je vlastně docela jednoduchá: Je to přirozený, naprogramovaný proces, který vaše tělo provádí samo.
Vzhledem k tomu, proč ten spěch na všechny produkty a služby zaměřené na detoxikaci?
Inu, během detoxikace se vaše tělo musí vypořádat s výrazně zvýšeným množstvím toxinů, které se uvolňují z buněk, takže prostředky na zhášení volných radikálů a bylinné podpůrné přípravky na játra mohou být nesmírně užitečné při zvyšování účinnosti detoxikace vlastního těla a při ochraně vašich tkání před další zátěží. Mnoho lidí z tohoto důvodu rádo zařazuje do svého programu detoxikační čaj. Bylinky a doplňky stravy by však měly být v ideálním případě individuálně přizpůsobeny vašim konkrétním potřebám. Jejich předávkování nebo užívání těch nesprávných pro vaše individuální potřeby může způsobit nepříjemné vedlejší účinky a dokonce narušit detoxikační proces vašeho těla.
Detoxikaci mohou prospět i různé druhy tělesné péče, jako jsou masáže a vodoléčba, protože podporují krevní oběh a povzbuzují tkáně vašeho těla k uvolňování toxinů. Práce s tělem je navíc příjemná a její hluboce relaxační účinek pomáhá tělu účinněji se uzdravovat. Při detoxikaci mohou pomoci i některé aromaterapeutické oleje. Žádná z těchto věcí to však sama o sobě nezvládne, proto prosím berte masáže, zábaly, koupele, doplňky stravy a elixíry ne jako alternativu, ale spíše jako doplněk k primárnější úpravě stravy a životního stylu. Vaším největším pomocníkem při detoxikaci je jasný záměr a odhodlání.

Jak detoxikovat

Existuje mnoho, mnoho různých způsobů detoxikace. Z jídelníčku zcela vyřaďte: alkohol; kofein (čaj, káva, limonády atd.); mléčné výrobky; pšenici; červené maso (včetně šunky, uzenin atd.); polotovary, zpracované, "nezdravé" a "rychlé" potraviny (včetně hotových jídel); cukr. Nepropadejte panice - tím vám (překvapivě) zůstává velký výběr kvalitních potravin. Jezte hodně čerstvého ovoce a zeleniny. Připravujte si čerstvé polévky, saláty, jarní dušené maso a smažené pokrmy. Ovocné a zeleninové šťávy, zejména z červené řepy, brokolice a celeru, jsou pro detoxikaci ideální, proto se snažte odšťavňovat, kdykoli je to možné. Pokud můžete, vybírejte organické produkty (abyste se vyhnuli pesticidům a dalším chemikáliím). Při dochucování používejte pouze omezené množství mořské soli; přírodní bylinky a koření jsou v pořádku, ale vyhněte se komerčním dochucovacím směsím, které mohou obsahovat sodík a další chuťové přísady. Denně si dopřejte dvě až tři porce bílkovin z hlubinných ryb, bio vajec a kuřecího masa, sójových výrobků a luštěnin. Ryby nebo kuřecí maso grilujte nebo pošírujte, případně je přidávejte do salátů a dušených pokrmů. Místo standardního čaje nebo kávy pijte bylinné čaje bez kofeinu (obzvláště dobrou volbou je kopřiva nebo fenykl) nebo pampeliškovou kávu, která podporuje játra.

Pít je důležité!

Někteří odborníci na detoxikaci doporučují zelený čaj, který je bohatý na antioxidanty, ale mějte na paměti, že obsahuje určité množství kofeinu. Snídani nahraďte dvěma lžícemi organického javorového sirupu smíchaného se dvěma lžícemi čerstvě vymačkané citronové šťávy, půl špetkou kajenského pepře a alespoň půl litrem teplé vody. (Tato směs je základem velmi jednoduchého a účinného jarního půstu známého pod názvem "Očista mistrů"). Denně vypijte osm sklenic neperlivé (ne sycené) vody - pokud cvičíte, tak i více -, abyste si propláchli ledviny a trávicí systém. Horká voda se hojně používá k detoxikaci ve starověkém indickém systému ájurvéda, a i když to může znít nevábně, může být docela příjemná, zejména s trochou citronu. Naplňte si termosku a mějte ji na stole.
V ideálním případě navštivte bylinkáře, naturopata nebo nutričního terapeuta, který vám pomůže sestavit ideální program podpůrných doplňků. Pokud to nemůžete udělat, kupte si kvalitní přípravek z ostropestřce mariánského a echinacey a užívejte ho krátce během očisty. Užívejte také kvalitní probiotický doplněk (plný "dobrých" bakterií, jako je Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium) na podporu trávicího traktu.

Buďte krásní!

Denně si před sprchou nebo koupelí pět minut čistěte pleť. Stimuluje tok lymfy a podporuje dobrý krevní oběh. Použijte buď vlhkou žínku se směsí hydrogenuhličitanu a soli, nebo kartáč na tělo s přírodními štětinami. Začněte pohybem od chodidel vzhůru po nohách směrem k zadní části kolen a poté po stehnech až k tříslům. Od prstů kartáčujte paže směrem k podpaží a pak jemně dolů po krku k srdci. Poté proveďte kartáčování zad a trupu, opět směrem k srdci. Vyhněte se místům, která jsou citlivá, podrážděná nebo na kterých je porušená kůže. Začněte jemnými pohyby a postupně přejděte k jemnému, ale silnému tlaku. Pravidelně cvičte. Při detoxikaci se snažte zařadit do každého dne nějaké cvičení. Chůze a plavání pomáhají lymfatickému systému. Vynikající je jóga, která podporuje a posiluje všechny systémy těla. Pro podporu lymfy je skvělé skákání na malé trampolíně, kterou lze zakoupit ve většině obchodů se sportovním zbožím. Během detoxikace pravidelně saunujte a napařujte se, což tomuto procesu napomůže. Naplánujte si také tělesné cvičení - ideální je manuální lymfodrenáž, ale prospěšná je většina masážních technik. Řekněte terapeutovi, že se podrobujete detoxikaci, aby vám mohl proceduru přizpůsobit. Pokud máte přístup k vodoléčebným procedurám, je to skvělé. Pokud ne, použijte bahenní koupele nebo koupele v epsomské soli.

Snadná každodenní detoxikace

Pijte během dne hodně vody. Zkuste mít na stole láhev čerstvé pramenité nebo minerální vody a pravidelně se zastavujte na doušky. Zařaďte do svého života čerstvé šťávy. Investujte do kvalitního odšťavňovače a vychutnávejte si výživné, energií nabité čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, kdykoli to půjde. Omezte příjem alkoholu. Na každý alkoholický nápoj vypijte dvě sklenice vody. Zkuste si nápoje ředit (tj. místo čistého vína si dopřejte spritzery; místo silných nápojů si dopřejte malé dávky lihovin a velkou dávku čerstvého džusu). mezte "nezdravé" a zpracované potraviny. Jsou jednou z nejrychlejších cest k toxickému (a tukovému) přetížení a jsou překvapivě drahé! Pokud máte málo času, sáhněte po lepší značce "rychlého občerstvení": zdravém sendviči, vajíčku, ovoci nebo salátu.
Omezte příjem kofeinu. Zkuste vyřadit jen jeden šálek kávy denně a místo něj ji nahraďte bylinkovým čajem, horkým citronem a vodou (hluboce detoxikační) nebo přírodní náhražkou kávy. Postupně vyměňte další šálek a pak další. Totéž platí pro limonády s kofeinem.

Když se tělo uzdravuje

Bolesti hlavy: Velmi časté, když se vzdáte kofeinu. Pijte hodně vody, odpočívejte a používejte několik kapek levandulového oleje na spánky. Pamatujte, že je to znamení, že se vaše tělo zotavuje, a nepříjemné pocity obvykle netrvají déle než pár dní.
Zácpa: Pokud máte silnou zácpu, zkuste sníst hrst lněných semínek nebo lněného semínka, která byla několik hodin namočená ve vodě.
Chlupatý jazyk: Oškrábejte si ho zubním kartáčkem nebo speciální škrabkou na jazyk. Několikrát denně si vypláchněte ústa citronovou šťávou a vodou.
Skvrny, vyrážky, pupínky: Nepodléhejte pokušení potlačovat je antiseptickými krémy. Udržujte pokožku čistou a natírejte ji měsíčkovou pleťovou vodou.
Únava: Ujistěte se, že dostatečně jíte. Detoxikace by neměla zahrnovat pocit hladu. Vaše tělo také může jen volat po odpočinku, proto se mu snažte dopřát, co potřebuje. Vaše tělo provádí většinu opravných prací, zatímco spíte.
Špatný tělesný zápach a dech: Pravidelně si čistěte pokožku a přidávejte do koupele esenciální oleje (několik kapek rozmarýnu nebo grapefruitu). Žvýkejte petržel proti zápachu z úst.
Motivace: Vyzkoušejte detoxikaci s přáteli nebo rodinou, kteří vám poskytnou podporu. Veďte si deník a pravidelně si zapisujte, jak se cítíte, na co máte chuť, kde jsou vaše myšlenky. Jako motivaci si slibte drobné pohoštění (manikúru, návštěvu kina, novou knihu atd.).
Touha po sladkostech: Pokud opravdu zoufale toužíte po něčem sladkém, zkuste banánovou "zmrzlinu". Zmrazte celé banány do ztuhnutí, pak je jednoduše oloupejte a rozmixujte - vynikající!


Photo: shutterstock

zpět na výpis
Doprava zdarma
Při nákupou nad 500 Kč

Doprava zdarma
Při nákupou nad 500 Kč

Rychlé dodání
Do druhého dne

Rychlé dodání
Do druhého dne

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce