SMOKING NA PRVNÍM MÍSTĚ

SMOKING NA PRVNÍM MÍSTĚ

Od doby, kdy byly v roce 1700 ve Španělsku poprvé vyrobeny, prošly papírky výrazným vylepšením. Týká se to materiálu, vodoznaku, lepidla i prezentace. S růstem kulturní prestiže bylinek ke kouření se zvyšuje i kvalita a rozmanitost kuřáckých potřeb. Skromné papírky na balení byly dokonce povýšeny na prestižní úroveň díky papírku s 24karátovým plátkovým zlatem, prodávaným za 300 korun za jeden list. My však raději osvědčenou klasiku a proto jsme vyzkoušeli hned několik různých značek a typů.

Výběr správného papírku

Dobrá cigaretka bude kouřit rovnoměrně a umožní dostatečné proudění vzduchu, aby se při každém potáhnutí přenesl každý chuťový tón do vašich úst. Jeho výroba vyžaduje techniku a trochu zručnosti, ale můžete si ji usnadnit použitím správných nástrojů. Jak uvidíte, hodně věcí týkajících se rolování záleží na osobních preferencích, ale následující rady vám pomohou zjistit, kde začít a jaký papírek si vybrat. Je snadné nechat se zahltit všemi možnostmi papírů, které uvidíte na internetu nebo v místním kuřáckém obchodě, ale existují některé vlastnosti, na které byste si měli dát pozor. Pokud jde o papír na rolování, odborníci se shodují: čím tenčí, tím lepší. Nejdůležitějším faktorem při výběru papíru je pořídit si ten nejtenčí, abyste mohli lépe vychutnat materiál. Jiní doporučují rýžový papír oblíbených značek, jako jsou Smoking, OCB a Vibes. Výběr papírku bude záležet na vašich osobních preferencích, ale tenký rýžový papír je skvělým začátkem. Pak je tu ještě velikost. Některé značky mají na výběr z několika rozměrů, ale pokud chcete vyrobit klasickou cigaretku ve tvaru kužele, budete potřebovat papírek velikosti king. Přesná délka bude záviset na značce, ale vždy se bude pohybovat někde kolem 10 centimetrů.  

Seznámení s papírkem

Když vytáhnete rolovací papírek z obalu, zjistíte, že je přeložený. Na toto místo umístíte kuřivo. Umístěte papír tak, aby linie lepidla byla po celou dobu na vnitřní straně přeloženého papíru a směřovala k vám. Manipulujte s papírem oběma rukama tak, že konečky ukazováčků položíte na vnitřní stranu záhybu a prostředníčky a palce použijete na vnější strany papíru. Palce a ukazováčky by měly papír pevně držet, zatímco prostředníčky slouží jako podpěry, aby lepená strana papíru zůstala ve svislé poloze. Než na papír položíte tabák, zkuste, zda je napnutý - papír by měl být napnutý, ale ne natolik, abyste měli pocit, že se roztrhne. Pokud se tak stane, nenechte se odradit - prostě vezměte jiný papír a zkuste to znovu, dokud si nevytvoříte svalovou paměť.

Nejlepší papírky na trhu

Nedávno jsem navštívil kuřácký obchod v Praze, abych si zakoupil několik rolovacích papírků a zjistil, zda mezi jednotlivými značkami existuje rozdíl, nebo zda se jen všechny snaží upoutat pozornost. Majitel představil svůj sortiment papírků, kterých bylo kolem 80 druhů. Zakoupil jsem si tucet balíčků papírků o velikosti 1¼ od některých známějších značek v oblasti kuřiva: Smokikng, Raw, Zig-Zag, E-Z Widers, Elements, a také některé funkčnější: Skunk, Glass či Randy's. Cílem bylo objevit nejlepší papírek na rolování na trhu a také jsem doufal, že budu moci říci něco ve smyslu, že bezpečně rozeznám odpad, a budu kupovat jen papírky s konkrétními vodoznaky. Nakonec je prostě jen příliš mnoho variant papírků, abych mohl něco takového tvrdit. Zjistil jsem ovšem, které papírky vám při balení dodají na prestiži a které vás před kamarády úplně zdiskreditují!

Smoking: Smoking papírky mají dlouholetou pověst jednoho z nejlepších výrobků na trhu a není divu, proč jsou tak oblíbené mezi kuřáky po celém světě. Jejich kvalita a spolehlivost jsou nepřekonatelné. Tenký a rovnoměrný povrch papírku zajišťuje dokonalý spal, což je zásadní pro zachování chuti vaší oblíbené byliny. Pevnost a odolnost papírku usnadňují proces balení, což ocení zejména ti, kdo mají vyšší nároky na preciznost. Navíc, díky ideálním rozměrům, můžete snadno zavinout perfektní joint. Ať už jste začátečníkem nebo zkušeným kuřákem, balení v praktické knížce je praktické pro nošení kamkoliv jdete. S Smoking papírky si můžete být jisti, že získáte konzistentní a kvalitní zážitek z každého kouření. Jsou to prostě papírky, na které se můžete spolehnout, a proto nezřídka získávají loajální zákazníky po celém světě. Za mě asi nejlepší volba.

Zig-zag: Zigy jsou už desítky let papíry na rolování pro lidi, kteří si chtějí zakouřit a nechtějí jít do obchodu se starostmi kvůli výběru papírků. Stočený bělený papír se dobře drží na ruličce díky vodorovným vodoznakům, které zajišťují přilnavost, ale kouří jako sopka popela. Chuť je drsná a kouř štípe v nose. Popel se odlupuje všude kolem, aniž bych do něj ťukl prstem.

Randy´s: Tohle bylo velké zklamání, protože mám nostalgické vzpomínky na to, jak jsem si na jamových koncertech předával Randy's mezi diváky. Randy's, založený v 70. letech, prodává unikátní papír: po jeho spodní straně vede tenký drátek, něco jako kancelářská sponka. Když kouř papír spálí, drátek se vynoří a slouží jako ohýbatelná sponka na filtry. Jsou to dokonalé papíry pro sdílení - nebo jsem si to alespoň myslel. U Randyho máme další bělený papír s vodorovnými vodoznaky. Je to papír těžké gramáže, díky němuž rolování připomíná origami, a trvalo mi tři pokusy, než se mi ho podařilo zatavit. Kouř mě bodal do krku a chutnal kýčovitě. Ale skutečným zklamáním bylo, že jsem dostal falešný papír: nebyl v něm žádný drát. Když jsem si uvědomil, že žádná drátěná odměna nebude, papírky jsem zahodil.

NETA: O značkových papírcích New England Treatment Access, které se prodávají ve stejnojmenné výdejně lékařské byliny v Anglii, se mi nepodařilo najít mnoho informací. Tyto papírky, vyrobené z rýže a bez vodoznaku, jsou krutým žertem, který si dělají z lidí, kteří se právě snaží užívat své léky. Papír je superlehký a hladký, ale přitom přilnavý, což činilo rolování trochu složitějším. Co papír NETA opravdu torpéduje, je to, že neumí skvěle pracovat s prouděním vzduchu: oheň je slabý a cigareta pravidelně zhasíná.

OCB: Tyhle papírky jsou francouzské a zřejmě je nemusím představovat. O těchto papírcích se mi nepodařilo zjistit mnoho informací, kromě toho, že prodavač řekl, že "lidé je milují". Opět pracujeme s vodorovnými vodoznaky. Rolování bylo pěkné a snadné a vytvořilo pevně vypadající správný spoj. Proudění vzduchu však bylo udušené a netrvalo dlouho a papír začal dělat kanoi (to je, když jedna strana spoje hoří, ale druhá ne).

Skunk: Moje očekávání od těchto papírků byla nízká. Značka Skunk vyrábí ochucené papírky, což není něco, co bych chtěl, ale řekl jsem si, že to stejně zkusím. Požádal jsem chlápka za pultem, aby mě překvapil, a on po mně hodil balení s příchutí "Hawaiian". I když bylo balení zabalené v igelitu, cítil jsem "tropickou" vůni nového pisoáru, která se linula ven. K mému překvapení byl papír kvalitní. Namísto tradičních čar používá Skunk vodoznak s diamantovým vzorem v naději, že vytvoří "rovnoměrnější hoření". Co se týče kouření, hoření bylo dobré, vždy měl jasný oheň a proudění vzduchu bylo vynikající. I tak jsem ho, ale nedokázal vykouřit. Chutnalo to, jako kdybych cucal růžovou krabičku Sweet 'N Low nebo kouřil jednu z těch sladkých cigaret, které najdete jen v těch nejdrsnějších obchodech „všechno za dvacku“.

Glass: Tento průhledný "papír" je vyroben z jiné než stromové celulózy, tedy z nějakého druhu vláknité rostlinné hmoty. Zabalit kuřivo do něčeho, co vypadá jako cigaretový celofán, se mi nelíbilo. A obával jsem se, že cigareta bude vypadat jako jedna z těch průhledných Yeezyho bot na stehně: vypadají na tobě zatraceně sexy, ale jakmile uděláš krok, celé se naplní zpěněným potem z nohou. Říkal jsem si, že jakmile si ho zapálím, bude moje cigáro vypadat jako dehtová tyčinka. Rolování s celulózou bylo obtížné, není na ní žádný vodoznak a žádná hmatatelná textura, kterou by se dalo uchopit. Na Glassech není žádné lepidlo, protože celá věc je jeden plát lepidla, olízneš ho kdekoli a zalepíš. Glass se dobře zapaluje a byl jsem překvapen, jak nechutně moje kuřivo v průhledném papírku vypadalo. Není tam žádná přidaná příchuť a kouř je jemný. Vykouřil jsem asi polovinu a vypadalo to, jako bych kouřil scvrklou zelenou fazoli. Na zvláštní příležitost to bylo docela v pohodě.

Irie: Tyto "evropské konopné" papírky vyrobené v Číně nemají žádný vodoznak a jsou snadno zapomenutelné. Papír byl o něco těžší než typický konopný list, což mu dodávalo trochu drsnosti. Chuť konopí, v kterou doufáte při kouření konopného papíru, nebyla přítomna.

Juicy Jay: JJ vyrábí rolovací papírky v desítkách příchutí, které zněly příšerně a byly posypané levným cukrem - cukrová vata, kyselé jablko, mátová tyčinka. Vybral jsem si nejméně závadnou příchuť a odnesl si domů borůvkové Jay. Papírky jsou rozkošné s malými borůvkami po celém těle a Juicy používá jedinečný vodoznak, spíš včelí plástve než kosočtverce. Rolování bylo celkem snadné, ale pálení nebylo úplně čisté. Na spoji se objevil okraj, hádám, že to bylo podél linie lepidla. Ale šluky z něj byly hladké a borůvková příchuť mírná. Víc než to, že kouř dobře chutnal, tak i dobře voněl, což umocnilo celkový zážitek z kouření. Proudění vzduchu bylo méně než žádoucí a joint zhasínal, ale pokud máte rádi ochucené papírky, jděte do Juicy Jay.

Elements: Tyto rýžové papíry španělské výroby se zaměřují na kvalitu a podle jejich přehnaně horlivého balení jim opravdu záleží na životním prostředí. Obal má navíc magnet, což je super, protože o spoustu papírků přijdu kvůli tomu, že se krabička otevře a ušpiní. Elements vyrábí stejná společnost, která vyrábí kuřácké papíry Raw, ale jsou to velmi odlišné výrobky. Papíry Elements jsou super tenké a rolují se bez námahy. Při kouření papír nevytváří žádnou chuť a velmi málo popela. Více než u jiných papírů jsem cítil chuť kuřiva.  Byl to atraktivní papírek, který si nechám jako rezervu, když nebude Smoking.

Raw: Pokud kouříte s opojným huličem na západ od hranic, pravděpodobně vytáhne balíček těchto papírků. Společnost má smlouvu s rapperem a mega nadšencem do bylinek Wizem Khalifou, který jí pomáhá listy šířit. Raws jsem používal asi rok a moc jsem nechápal ten humbuk, dokud jsem si tentokrát nekoupil balíček nerafinovaných papírků Raw - a byly to sračky. Hnědé, konopné papíry mají vodoznak s kosočtvercovým vzorem a hladkou gumu. Rolování sojky s těmito papíry bylo o něco složitější, než jsem čekal, myslím, že hrubost nezpracovaného materiálu mi trochu překážela. Ale sakra, kouří se z něj jako z krásného snu. Konopný papír dodává bylinkám jemnou, lahodně zemitou chuť. Hoření a potah jsou zcela uspokojivé, protože proudění vzduchu přes tyto papíry je intenzivní. Zdálo se, že diamantový vzor ve vodoznaku poškozuje schopnost papíru rovnoměrně hořet, ale myslím, že to mohlo být jen tím, že jsem do něj mlátil extra silně. Mňam.

E-Z Widers: Cože? Ano, klasika ze staré školy obsadila druhé místo mezi nejlepšími papírky. Tento překvapivý papír, který je černým koněm, byl opravdovým vojákem, co se týče rolování a kouření. Dělal svou zatracenou práci a dělal ji dobře. Už je to dlouho, co jsem se s E-Z Widers obtěžoval. Myslel jsem si o nich, že jsou to papíry z dob mé střední školy, a když se nad tím zamyslím, má to dobrý důvod: jsou to papíry pro začátečníky. Belgické papíry, podle Kentucky, se super snadno rolují s lepidlem, které drží pohromadě. Proudění vzduchu je slušné a při kouření se vytvořilo hodně popela, ale papír hořel rovnoměrně a motor byl po celou dobu na dobré střední úrovni.

Bambu: Jeden z nejstarších cigaretových papírků, který se stále vyrábí. Společnost byla založena v roce 1764, nejprve pro výrobu biblického papíru. Sídlí na severu státu New York a nepodařilo se mi zjistit, z čeho se papír vyrábí. Ačkoli se jmenuje Bambu, v žádné literatuře společnosti se o bambusu v papírech nehovoří. Každopádně se tento papír dodává v unikátním balení, které připomíná knihu zápalek. Díky tomu je v papíru svislý záhyb, který vytváří pěknou kapsu, když jej přeložíte vodorovně, abyste si mohli ubalit rohlík. Papír působí hladce a vodoznak má sice vodorovné čáry, ale jsou přitisknuté blíže k sobě, než co tisknou jiné papíry. Guma je tmavě hnědá, takže ji ve tmě snadno najdete, a papír má střední gramáž. Nejlepší na papírech Bambu - což jsou mimochodem stejné papíry, na které se odkazuje v klasickém albu Cheech a Chong Big Bambu - je to, jak kouří. Páni. Proudění vzduchu je fenomenální a třešeň je těsná a horká, ale nestéká po papíru, dokud nedotáhnete. Šluky jsou hladké, bez příchutě z papíru. Konstrukce je pevná a nikdy jsem se nemusel bát, jestli mi joint nevyhasne. Tenhle džez mi dělal radost.

Když nemůžu kouřit, aneb populární náhražky kouření

Nikotinové pytlíčky: Nikotinové pytlíčky jsou malé sáčky, které obsahují nikotin a jsou určeny k užívání podobně jako tabák. Tyto pytlíčky bývají vyrobeny z materiálů, které umožňují uvolňování nikotinu, často se jedná o textilní materiály. Mohou být aromatizovány různými příchutěmi a jsou navrženy tak, aby poskytovaly uživateli podobný účinek jako kouření cigaret nebo žvýkání tabáku, ale bez spalování, čímž se minimalizuje expozice škodlivým látkám spojeným s kouřením.

Edibles: Na rozdíl od kouření a vapování nepoškozuje požití zdraví vašich plic. Nevýhodou pro některé je, že jedlé bylinky působí déle, protože než se dostane do krevního oběhu, musí projít trávicím systémem. Výhodou je, že účinky také přetrvávají déle. Máte také na výběr z nekonečného množství druhů, od gumových bonbónů přes pečivo až po máslo.

Sublinguální tablety: Ty jsou obvykle házeny do jednoho pytle s edibles, ale není to úplně totéž. Na rozdíl od edibles se sublingvální formy ve skutečnosti nepolykají, což zahrnuje například tinktury, filmy a rozpustné tablety. Sublingvální bylinky se kvůli vstřebávání vkládá pod jazyk a vstřebává se přes sliznici úst, takže účinky pocítíte rychleji.

Tinktury: Tinktury se vyrábějí z extraktů na bázi alkoholu, které se dodávají v lahvičkách s kapátkem. Tinktury můžete přidávat do nápojů, ale účinky můžete také rychleji získat tak, že si několik kapek - v závislosti na požadované dávce - dáte pod jazyk.

Lokální přípravky: Konopná topika jsou určena lidem, kteří hledají léčebné účinky konopí bez mozkových účinků. Krémy, balzámy a náplasti lze aplikovat na kůži a zmírnit tak zánět a bolest. Existuje také konopný lubrikant vyrobený pro, no, sexy chvíle.

Čípky: Při představě, že si strkáte konopí do zadku (nebo do vagíny, záleží na výrobku), se vám možná svírá žaludek, ale rozhodně je to věc. Většina čípků na trhu se používá se z terapeutických důvodů, jako je úleva od bolesti nebo nevolnosti, ale některé značky zvýšily obsah látek pro zvýšení účinků.

 

Photo: shutterstock

zpět na výpis
Doprava zdarma
Při nákupou nad 500 Kč

Doprava zdarma
Při nákupou nad 500 Kč

Rychlé dodání
Do druhého dne

Rychlé dodání
Do druhého dne

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce