PŘÍPRAVA CIGARETY A BIO TABÁK

PŘÍPRAVA CIGARETY A BIO TABÁK

Lidé na celém světě konzumují tabák tím či oním způsobem již tisíce let. Počátky konzumace tabáku sahají až do doby 5000 let př. n. l. a souvisejí se šamanskými rituály a obřady. Ačkoli se konstrukce cigarety za tu dobu změnila jen poměrně málo, výrobní metody a technologie pokročily nad očekávání, což nám umožňuje spojit autentický zážitek s nejkvalitnějším tabákem. Ubalit si cigaretu může být něco jako umění a může to vyžadovat určitý cvik. Proto se budeme zabývat postupem balení skvělé cigarety krok za krokem a mrkneme i na zajímavé střípky z historie.

Ingredience

Nejprve se ujistěte, že máte všechny potřebné součásti cigarety. Jedná se o následující položky:

Tabák: To by měl být sypaný tabák, který lze zakoupit ve většině supermarketů, obchodů na rohu, nebo pokud hledáte něco specializovanějšího, u nás na Smokingu. Můžete zkusit použít dýmkový tabák, i když ten může být delší a vlhčí, proto je potřeba menší množství.
Papírky: Pro kuřáky v Česku je často oblíbenou značkou papírků Smoking. Jsou cenově dostupné, kvalitní a dodávají se v různých velikostech a tloušťkách.
Filtr: Ty jsou navrženy tak, aby minimalizovaly vtahování škodlivých chemických látek do plic a zabránily vniknutí tabáku do úst. Mohou také dodat vašemu kouři příchuť, přičemž nejoblíbenější je mentolová.

Příprava cigarety

Příprava cigarety je důležitá, protože určuje, jak kvalitní bude kouř na jejím konci. Nejprve si musíte odměřit tabák a začít ho tvarovat do základního tvaru cigarety. Pokud s kouřením teprve začínáte, doporučujeme zvolit slušnou a rovnou plochu na rolování. Ideální bude něco jako stůl nebo malé prkénko na krájení, které zajistí, že barva podložky nebude odpovídat barvě tabáku. Dbejte také na to, aby tabák nebyl příliš těsně u sebe, protože by to mohlo ovlivnit rychlost hoření. Jakmile máte navržený tvar a délku, uchopte papír a opřete jeden konec mezi palec a prostředníček, přičemž ukazováčkem zatlačte na horní část a prsteníčkem na spodní, abyste vytvořili žlábek. Jakmile máte tento tvar a ujistíte se, že je stabilní, začněte do papíru rovnoměrně přidávat tabák. Když začínáte, vyplatí se experimentovat s různým množstvím a hustotou tabáku, abyste zjistili, jaký styl a chuť preferujete. Větší množství tabáku bude znamenat, že by se mohl hůře uzavírat při rolování.

Rolování cigarety

Z místa, kam jste si položili palec, vytvořte prostor pro filtr. Ten vhoďte do konce a začněte rolovat otevřený žlábek mezi prsty, abyste vytvořili požadovanou velikost cigarety. Poté byste měli být schopni zarovnat okraj papíru s horní částí tabáku a přehnout okraj přes horní část, abyste jej mohli zastrčit za tabák. Jakmile papír zastrčíte, začněte cigaretu stáčet mezi palcem a ukazováčkem a při stáčení udržujte rovnoměrný tlak. Na konci papíru je lepicí část, kterou lze aktivovat lízáním z jedné strany na druhou. Jakmile tak učiníte, budete moci cigaretu zalepit. Pokud se rozhodnete použít stroj na rolování cigaret, bude váš postup poněkud odlišný. Stroje na výrobu cigaret fungují tak, že se tabák nabalí do záhybu, záhyb se uzavře a tabák se sroluje do tvaru cigarety. Poté do mezery mezi válečky vložíte papír, přičemž lepidlo před vložením olíznete, a pokračujete v rolování, dokud není tabák uzavřen v papíru. Při použití této metody dbejte na to, abyste před rolováním vložili filtr s tabákem. Bez ohledu na to, jakým způsobem se rozhodnete cigarety ubalit, ujistěte se, že jste si vybrali ten nejlepší tabák.

Znalost obsahu

Hlavním důvodem, proč se rozhodnout pro tabák na rolování, je to, že téměř nemáte pochybnosti o tom, co konzumujete. Komerční balení cigaret může při spalování obsahovat tisíce chemických látek, z nichž některé jsou známé jako příčiny rakoviny. Při balení vlastního tabáku však můžete být klidní, protože víte, že nevdechnete aceton, formaldehyd, benzen ani žádnou ze smrtelných látek z komerční cigarety.

Kontrola spotřeby tabáku

Komerční cigarety samozřejmě neobsahují pouze tyto škodlivé chemické látky. Obsahují také velké množství tabáku. Množství tabáku však závisí na značce. V případě tabáku k ručnímu balení tomu tak není. Množství sypkého tabáku, které se dostane do papírku na ruční balení, můžete kontrolovat. Budete tak moci kouřit méně. Balení sypkého tabáku je totiž činnost, která vyžaduje čas. To představuje dobrou alternativu pro ty, kteří se snaží přestat nebo alespoň snížit svou spotřebu. Kuřáci, kteří si sami balí cigarety, si mohou zvolit vlastní ingredience a vybrat si výrobky přizpůsobené svým potřebám a preferencím.

Dostupné ceny

Tabák na rolování je mnohem levnější než komerční cigarety, takže jeho přijetím můžete každý rok ušetřit balík peněz. Kromě toho vám balení tabáku ke snížení spotřeby tabáku pomáhá více šetřit vaše peníze.

Různé druhy tabáku k balení

Existuje několik směsí tabáku k ručnímu balení s použitím různých druhů tabáku, technik sušení a typů řezání. Někdy se přidávají přísady, jako je cukr, glycerol a ovocná aromata. Tabák na rolování americký, který je obvykle směsí národního tabáku a/nebo tabáku dováženého a sušeného na vzduchu.

Ekotabák versus biotabák

Na trhu se stále častěji objevují přírodní výrobky nebo ty, které neobsahují přidané látky. Bio označení se objevuje na regálech prodejců, naznačující "zdravější" způsob kouření trávy. Ale o čem přesně hovoříme? Je to o zdravých produktech nebo o výrobcích šetrných k životnímu prostředí? Jedná se o tabák bez přidání aroma a texturovacích látek, ale stále jde o produkt obsahující toxické látky, jako například oxid uhelnatý. Ano, výrobci využívají méně acetonu, kyseliny uhličité nebo amoniaku, což činí výrobek ekologičtějším a přínosným pro přírodu. Ano, omezují používání pesticidů při pěstování. To je krok k lepšímu nejen pro planetu, ale i pro pracovníky na poli. Jak moc ale ubývá nebo se snižuje používání chemických látek? Méně pesticidů během pěstování je pozitivním krokem. Nicméně, větší vliv na přírodu mají úniky spojené s produkcí než samotná kultivace. Proto je bio označení od některých profesionálních výrobců spíše zárukou kvality než ochrany životního prostředí.  Je třeba si také pamatovat, že insekticidy jsou součástí nebezpečných neurotoxických látek používaných v tabákovém zemědělství. Tyto látky mohou způsobovat bolesti hlavy, závratě a nevolnost. V bio produktech je obsah těchto látek nižší. Nepřehlížejme také fakt, že rolníci jsou vystaveni riziku toxických látek.

Výroba bio tabáku

Při výrobě, pokud zvážíme používání přírodních přísad namísto chemických, může značka tvrdit, že je její výrobek více "bio". Mluvíme o konzervantech nebo texturovacích látkách, které při spálení uvolňují toxické výpary. Další produkty, které snižují pH, aby usnadnily absorpci kouře z hořících listů, také nejsou neškodné. Celkově vzato, výroba tabáku není zbavena znečišťujících chemických procesů, ale často je těžké získat informace, protože výrobci se snaží tyto údaje utajovat. Znečišťující látky jsou čpavek a aceton a zajímavým aspektem je také zdravotní dopad. Je důležité si pamatovat, že volný tabák je stejně nebezpečný, pokud ne ještě více, než tabákové výrobky. Bio sám o sobě neřeší vše. Bio tabák může znamenat ohleduplnější kultivaci pro přírodu, s menším používáním chemických látek. Avšak, životní prostředí je stále zatěžováno, protože i když se snižuje používání znečišťujících látek, procesy samy o sobě nezmizí. A konečně, pozor! Kouření vždy bude mít dopad na zdraví, protože produkty spalování zůstávají nebezpečné pro plicní zdraví.

Uchování tabáku v kondici

Sypký tabák vyžaduje péči o něj. Jak zabránit jeho plesnivění? Jak zabránit jeho vysychání? Spotřebitelé si stále častěji osvojují tento volně ložený výrobek ke konzumaci. Ne všichni však znají správné postupy. Pokud si chcete svůj tabák dlouho užívat, je třeba se o něj postarat. Kromě chuti vězte, že dobře navlhčený tabák vydrží déle. Konvenční metody zvlhčování  jsou nezbytné, pokud je příliš suchý a nelze ho dobře zabalit. Níže uvádíme dvě jednoduché techniky, které mohou obnovit vlhkost tabáku a přinést mu osvěžující chuť.
První možností je využití pěnové houby, což je pravděpodobně nejefektivnější způsob, jak vrátit tabáku jeho vlhkost. Stačí umístit vlhkou utěrku do zásobní nádoby s tabákem a během méně než 24 hodin se tabák vrátí k životu. Další možností jsou citrusové slupky, které jsou také účinné. Vložte kusy citronu nebo pomeranče do vzduchotěsné nádoby s tabákem, nebo zkuste některé kuřáky doporučované alternativy, jako jsou brambory nebo dokonce mrkev. Pro zachování chuti a vůně tabáku je klíčová správná vlhkost. Příliš suchý tabák dráždí dýchací cesty, zatímco příliš vlhký ztrácí své aroma a snižuje uživatelský zážitek. Udržujte tabák ve stavu ideální vlhkosti, kterou někteří označují za 69 %, aby si uživatelé mohli plně vychutnat všechny jeho vlastnosti. Existuje několik dalších možností pro uchovávání tabáku, jako jsou keramické nádoby, krabičky na doutníky nebo kamenné zvlhčovače vzduchu. Zvolte si vhodné řešení podle svých preferencí. Celkově platí, že dobře uchovaný tabák si udržuje čerstvost a poskytuje maximální chuťový zážitek. Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu kvality tabáku, abyste si užili ten nejlepší kuřácký zážitek.

Praktické pouzdro

V 16. století se konzumace tabáku rozšířila po celé Evropě, především ve Francii. V té době neexistovaly dýmky ani papír na roll-up. Tabák nebyl kouřen, ale spíše ho lidé oceňovali – užívali si ho čerstvý nebo mokrý a nechávali se inspirovat jeho vůní. Pro uchování tabáku a zachování jeho vůně byl umisťován do tašky nebo více či méně vodotěsného tabákového sáčku. Francouzský termín pro tento sáček je "blague", což doslova překládáme jako "vtip" v angličtině. Poprvé se toto slovo písemně objevilo v roce 1721, ale je pravděpodobné, že se již dlouho před 18. stoletím užívalo ústně. Pochází z nizozemštiny, a to ze slova "balg", což můžeme přeložit jako "pytlík" nebo "obálka". Je zajímavé, že "bag" a francouzské slovo "blague" znějí velmi podobně. "Kuřácký blague" by tedy doslova znamenal "pytlík na tabák". Tato kapesní tabatěrka mohla být původem slova "blague" ve smyslu frašky, protože byla často nafukována. Slovo "žert" se také nakonec začalo používat pro někoho, kdo vyprávěl vtipy, a tedy něco nafoukaného nebo plného vzduchu. Tyto tabákové sáčky byly zpravidla vyrobeny z kůže a staly se módním doplňkem jak pro muže, tak pro ženy. Mohly být vyšívané, barevné a jemně zdobené. Jejich tvar se postupně vyvíjel od peněženky přes pouzdro na dýmku až po formát, který známe dnes, umožňující pojmout cigaretový papír Smoking. Existovaly však i jiné materiály než kůže nebo semiš, protože ty byly považovány za luxusní a dostupné pouze bohatým elitám. Často se používaly vepřové měchýře, pelikání kapsy nebo dokonce velké plátno. Ty, které se nabízí dnes, jsou samozřejmě velmi odlišné. Jsou vyrobeny z kůže (nikoli z vepřového měchýře) a do vaší kolekce se vejde nejen tabák, ale i listy na roll-up nebo zapalovač. Jsou součástí ekologického trendu a recyklace, protože většina sáčků a pouzder jsou tvořeny recyklovanou kůží, což je mnohem šetrnější k životnímu prostředí.

Tabatěrky

Pouzdro na cigarety je stále módní záležitostí, i když prodej cigaret v posledních letech poklesl. Důvodem je vysoce kvalitní práce a řemeslné zpracování, které je součástí sběratelských verzí tohoto úctyhodného výrobku. Byly vytvořeny tak, aby chránily cigarety a zároveň je nevysušovaly.  Nejžádanější exempláře na trhu se starožitnostmi pocházejí z viktoriánské éry. Tato stříbrná pouzdra na cigarety, která jsou bohatě zdobená, se díky svému zdobnému designu dostala až do 20. století.

Co je pouzdro na cigarety?

Standardní pouzdro na cigarety je malá odklápěcí krabička, která je obdélníková a tenká. Často je uvidíte se zaoblenými boky a hranami, aby se daly pohodlně nosit v kapse obleku. Do typického pouzdra se pohodlně vejde osm až deset cigaret. Cigarety se drží na vnitřní straně pouzdra, někdy jen na jedné nebo na obou stranách. Dnes se k udržení cigaret na místě používá gumička, ale po celá desetiletí se pouzdra dodávala s jednotlivými držáky, aby se cigarety při přepravě nepohybovaly. Pouzdro na cigarety nebo plechovku, jak se mu někdy říkalo, nelze zaměňovat s krabičkou na cigarety, která je větší a je určena k uložení většího množství cigaret v pohodlí domova. V USA se krabičkám často říkalo "Flat Fifties", protože se do nich vešlo 50 cigaret.

Střípky z historie

Přesné datum vzniku cigaretových krabiček není známo. Jejich vznik v 19. století se však shodoval s masovou výrobou cigaret, díky níž se staly standardní velikostí. Jednotná velikost, kterou nabízely vyráběné cigarety, umožnila vznik pouzdra na cigarety. Stejně jako většina vynálezů začínala jednoduchým designem a byla vyrobena ze standardních kovů. Brzy se však zjistilo, že pro pouzdra jsou ideální dražší kovy, například ryzí stříbro, protože jsou trvanlivé, houževnaté a jejich zdobení je snadné.

Viktoriánská éra

Na konci viktoriánské éry se pouzdra na cigarety stala propracovanějšími a zdobnějšími, jak se od té doby očekávalo. Jak se pouzdra stávala módnějšími, stávala se také zdobnějšími. Nejprve jednoduchými monogramy, později rytinami a šperky, aby opravdu vynikly. Mnoho návrhářů šperků nabízelo svůj pohled na pouzdra na cigarety, včetně Petera Carla Fabergého, který se proslavil právě Fabergého vejci, a který vytvořil řadu zlatých pouzder na cigarety lemovaných drahokamy pro ruského cara a jeho rodinu. Dnes se cena těchto pouzder pohybuje kolem 25 000 dolarů a jsou vysoce ceněna pro svůj jedinečný, zdobný vzhled.

Sterlingové stříbro

Nejoblíbenějším materiálem pro výrobu cigaretových pouzder se stalo stříbro, i když se objevilo i mnoho pouzder vyrobených ze zlata nebo jiných drahých kovů. Některá pouzdra měla připevněný řetízek, podobně jako je tomu u kapesních hodinek, aby se zabránilo jejich vyklouznutí z kapsy. Většina příliš zdobných vzorů zanikla jednoduše proto, že se kladl větší důraz na pohodlí. Navíc snadné vytahování pouzdra z kapsy a jeho opětovné vkládání znamenalo, že zdobné vzory se k této práci nehodily.

Vrchol výroby

Výroba cigaretových pouzder dosáhla svého vrcholu ve dvacátých letech 20. století neboli v "Roaring 20s" ve Spojených státech. Samotná pouzdra se stala elegantnějšími a módnějšími, což odpovídalo době, neboť viktoriánská éra pominula. S růstem ekonomiky se stále více lidí dostávalo do střední třídy a začalo si užívat nahromaděného bohatství, k němuž patřil i nákup cigaret a jejich pouzder. V době, kdy přišla druhá světová válka, Velká hospodářská krize potopila optimismus bouřlivých 20. let, ale kouření cigaret to neodradilo, protože téměř 75 % dospělých kouřilo cigarety pravidelně. Nákupy cigaretových krabiček se stále zvyšovaly a ti, kteří si rádi zakouřili, si jich velmi cenili.

Druhá světová válka

Četné historky o tom, jak stříbrná pouzdra na cigarety zachránila během druhé světové války životy - pouzdro zastavilo nebo alespoň zpomalilo střelu. Jedním z takových přeživších byl herec James Doohan, známý ze seriálu Star Trek, který tvrdil, že jeho pouzdro na cigarety zabránilo kulce proniknout do jeho hrudi. Cigaretová pouzdra byla silnou součástí popkultury, asi nejvíce se objevovala ve filmech o Jamesi Bondovi v 60. letech 20. století. Špion často nosil pouzdro na cigarety, které ukrývalo zbraně nebo přístroje používané v jeho oboru. Snad nejznámějším příkladem byl film "Muž se zlatou zbraní" - pouzdro na cigarety se stalo samotnou zbraní.

Konec pouzdra na cigarety

Přestože se stále vyráběly, včetně módních stříbrných tabatěrek, jejich obliba skončila ve 20. století. K tomuto trendu přispěla kombinace každodenních obleků, které se staly nemoderními. K jejich úpadku navíc přispěla i praktičnost cigaretového pouzdra, které se pohodlně vešlo do kapsy košile.  Výdaje na nošení cigaretových pouzder se staly spíše nepraktickými. Nakonec to byl právě úbytek kuřáků, který měl největší vliv na oblibu cigaretových pouzder. V současné době kouří cigarety jen v USA necelých 25 % dospělých. To znamená, že výrazně poklesla i poptávka po pouzdrech.

Znovuzrození

V Evropě však došlo ke krátkému oživení cigaretových pouzder, včetně pouzder vyrobených ze stříbra. K tomu došlo v prvních letech 21. století. Protože Evropská unie umístila na krabičky cigaret velké varovné nápisy, pouzdra se vrátila. Lidé mohli nosit své cigarety, aniž by museli vidět varovné nápisy na vnější straně. Přesto tento výtvor viktoriánské éry začal u běžných lidí ztrácet svůj účel. Zůstává však cenným sběratelským artiklem a je pěkným dárkem pro kuřáka cigaret. Zejména pro kuřáka, který nosí oblek nebo kouří exotické značky. Pro sběratele existují některé modely z 19. století, které jsou díky svému zdobnému designu odrážejícímu minulé epochy poměrně cenné.Photo: Shutterstock

zpět na výpis
Doprava zdarma
Při nákupou nad 500 Kč

Doprava zdarma
Při nákupou nad 500 Kč

Rychlé dodání
Do druhého dne

Rychlé dodání
Do druhého dne

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce