MULTIFUNKČNÍ NÁSTROJE SMOKING

MULTIFUNKČNÍ NÁSTROJE SMOKING

Kleště s nářadím jsou poměrně složitý nástroj, který obsahuje klouby, bezpečnostní západky, různá vylepšení a podobně. Pokud nechcete vyhodit peníze oknem, měli byste se poohlédnout po kvalitním kousku, který vás nezklame. Stylovou a velmi praktickou alternativou jsou multifunkční nástrojové nože a kleště Smoking, které během svých cest využijete nesčetněkrát. Hotovou spásu garantují zvláště během festivalového kempování,  domácích koníčků, nebo výletů na kole.
 

Názvy typu

- kleště na nářadí
- nástrojový nůž
- multifunkční kleště
- multifunkční nářadí čili multitool

Z této skupiny trochu vybočuje nástrojový nůž, který označuje výrobek, kde je nůž tím hlavním a některé nástroje jsou zde spíše jako doplněk. Takzvaný švýcarský nůž je také něco jiného, většinou se jedná o menší nástroje s velkým množstvím různých funkcí, ale na těžkou práci se příliš nehodí. Na to jsou vhodnější kleště Smoking, protože, jak už název napovídá, obsahují...kleště.

10 různých typů kleští

Správné používání kleští zefektivňuje všechny úkoly, od kutilských činností až po profesionální operace. Přestože kleště rozhodně patří k základním nástrojům, které byste měli mít ve své sadě nářadí, může se stát, že se vám úkol nepodaří splnit, pokud použijete "špatné" kleště. Když se například pokoušíte přestřihnout drát, nemá smysl, abyste používali kleště bez stříhací funkce. Každé kleště mají své specifické možnosti, proto je nezbytné připravit si kleště, které odpovídají požadavkům toho, do čeho se pouštíte.
Uvádí se, že existuje více než 30 typů kleští, z nichž některé mají více funkcí pro řešení široké škály úkolů, zatímco jiné jsou určeny výhradně pro zvládnutí určitého použití. V tomto článku vám představíme 10 nejčastěji používaných kleští, které byste měli znát při provádění všech druhů technických prací.

Části kleští - naprosté základy, které byste měli znát

Než přejdeme k hlavnímu tématu, je nezbytné porozumět kleštím včetně jejich částí a úloh, zejména pokud jste v oblasti kutilství začátečníci. Ačkoli použití kleští je různé v závislosti na úkolu, jejich běžně zmiňované funkce jsou stříhání, kroucení, uchopení, polohování, utahování, povolování a upínání. Kleště se obvykle skládají z kovového pracovního konce, dvojice rukojetí a středu, kde jsou pracovní bod a rukojeti spojeny. Podívejme se na jednotlivé části podrobněji. Pracovní bod kleští se obvykle nazývá čelisti nebo nos. Kleště mají ploché a vroubkované čelisti pro jistější a pevnější uchopení, zatímco některé typy mají také čepele pro řezání předmětů. Některé kleště mají také trubkový úchop (oranžový čtverec), důlek na každé straně čelistí pro uchopení kulatých materiálů, jako jsou dráty nebo trubky. Hroty čelistí mají čtvercový tvar nebo se zužují. Spojovací část kleští se nazývá otočný bod nebo opěrný bod: část, která umožňuje otevírání nebo zavírání čelistí a rukojetí, aby kleště plnily zamýšlenou funkci. Některé kleště mají pohyblivý otočný bod pro nastavení rozsahu otevření čelistí. Rukojeti jsou části, které držíte. Mají buď rovný, nebo zakřivený tvar a často jsou potaženy plastem nebo pryskyřicí pro pohodlnou manipulaci. Říká se, že čím delší jsou rukojeti, tím větší pákovou konstrukci mají. Jinými slovy, kleště s dlouhými rukojeťmi umožňují provádět práce s menší silou. Některé rukojeti mají také izolaci pro bezpečné provádění elektrotechnických prací.

Multifunkční kleště Smoking

Všechny funkce vašeho kufříku s nářadím jsou zabaleny do lehkého a kapesního provedení. S nářadím Smoking zvládnete každý úkol bez námahy a rychle. Doma, v kanceláři nebo při objevování venkovní krajiny je to kompaktní společník, kterého můžete mít vždy po ruce. Integruje v sobě hned několik praktických funkcí a vy se budete divit, jak jste bez něj mohli přežít.

Kombinované kleště – “kombinačky“.

Pro základní kutilství nebo různé elektrotechnické práce. Pokud chcete vstoupit do oblasti kutilství, ale netušíte, jaké kleště použít, připravte si nejprve kombinované kleště. Kombinované kleště, známé také jako kleště pro lináře, jsou vlastně univerzálním pracovním nástrojem, protože mají dvě nejzákladnější vlastnosti kleští: stříhání a uchopení. Zvládnou také ohýbání, odizolování a kroucení. Čelisti jsou čtvercové a vroubkované a obvykle mají mezi hlavou čelistí a opěrným bodem čepel (u některých modelů také rukojeť na trubky). Kombinované kleště a kleště na šňůry jsou z důvodu pohodlnosti považovány za synonyma, ale existují mezi nimi některé zásadní rozdíly. Linesmanské kleště mají obvykle delší celkovou velikost než kleště kombinované, protože vysoká páka umožňuje uživatelům přesnější uchopení a stříhání předmětů, což je pro elektrikářské práce rozhodující. Dále je pravděpodobnější, že linkové kleště mají silnější a těžší čelisti, zatímco kombinované kleště mají úzké a tenké čelisti, i když se to u různých značek liší.

Kleště s kluzným kloubem

Pro uchopení různých materiálů a víceúčelové použití. Kleště s kluzným kloubem jsou dalším univerzálním nástrojem, který většina kutilů a techniků používá při své práci velmi často. Jak již název napovídá, tento typ kleští je vybaven nastavitelným otočným bodem, který umožňuje širší rozevření jejich čelistí a úchopu trubek podle uchopovaného předmětu. Vedle této základní funkce mohou být kleště s kluzným kloubem užitečné při držení, ohýbání, krimpování a stříhání. Díky plochým a vroubkovaným čelistem můžete kleště s kluzným kloubem použít i k utahování nebo povolování matic a šroubů.

Kleště na vodní čerpadla

Pro instalatérské aplikace. Kleště na vodní čerpadla, známé také jako kleště s perem a drážkou a víceúčelové kleště, mají v podstatě stejnou základní funkci jako kleště na kluzné spoje. Největší rozdíl mezi kleštěmi na vodní čerpadla a kleštěmi na kluzné spoje však spočívá v tom, že kleště na vodní čerpadla mají širší rozsah rozevření čelistí než kleště na kluzné spoje, takže jsou vhodné pro držení silnějších předmětů, jako je například trubka. Na rozdíl od kleští na kluzné spoje mají kleště na vodní čerpadla také šikmou hlavu, která usnadňuje přístup k trubce umístěné v menším prostoru.

Kromě instalatérských prací mohou kleště na vodní čerpadla také zachycovat a odstraňovat šrouby. Například kleště na vodní čerpadla PZ-81 od japonského výrobce nářadí Engineer mají nejen funkci rychlého nastavení, ale díky patentovanému ozubení jsou schopny odstranit i šroub s nízkou hlavou.

Jehlové kleště

Pro práci ve stísněném prostoru. Jehlové kleště mají podobné funkce jako kombinované kleště, ale díky svým kuželovitým, dlouhým a kónickým čelistem jsou ideální pro práci v hůře přístupných místech, kam se jiné kleště nedostanou. Tento typ kleští zvládne také přidržování, nasazování, ohýbání a stříhání, pokud jsou vybaveny bočními štípacími kleštěmi. Pro pracovníky, kteří se zabývají jemnými úkoly, včetně výroby šperků, elektrikářských prací a prací s rádiem/televizí, jsou jehlové kleště jejich základním nástrojem. Jehlové kleště mají dva typy hlav: s rovným a zahnutým nosem. Kleště se zahnutou hlavou jsou další variantou jehlových kleští, které mají hroty zahnuté pod úhlem 45° až 90°. Díky této vlastnosti dosáhnou do úzkých prostor i v případě, že se v nich nachází velké množství překážek.

Diagonální kleště

Pro řezné práce. Jsou nezbytným nástrojem pro ty, kteří provádějí elektrikářské a tesařské práce. Tyto kleště mají obvykle kompaktní čelisti s čepelemi, které jsou šikmo skloněné, a delší rukojeti pro získání větší páky. Díky tomu mohou přestřihnout měděné dráty, ocelové dráty a dráty VA/VFF, zatímco některé mohou přestřihnout i klavírní dráty a tenké hřebíky nebo šrouby. Při používání diagonálních kleští byste však měli mít na paměti dvě věci: nestříhejte předměty, jejichž houževnatost a tloušťka přesahuje možnosti kleští, a nestříhejte drát pod napětím, i když je izolovaný.

Blokovací kleště
 

Pro utahování předmětů bez použití rukou. Může nastat případ, kdy budete chtít hledat další pracovní sílu, abyste mohli držet určitý předmět a zároveň pracovat na jiných úkonech, a v takové situaci vám pomohou kleště s aretací (známé také jako kleště Vise-grip). Blokovací kleště jsou navrženy tak, aby pevně zajistily předmět bez pomoci lidské ruky. Na konci rukojeti je šroubový pohon pro nastavení šířky rozevření čelistí, který je třeba nastavit vytáčením. Ačkoli to vyžaduje určitý cvik, abyste dosáhli požadovaného nastavení, jakmile jej zvládnete, můžete bez námahy uzamknout a držet předměty s větší silou.

 

Photo: Shutterstock

zpět na výpis
Doprava zdarma
Při nákupou nad 500 Kč

Doprava zdarma
Při nákupou nad 500 Kč

Rychlé dodání
Do druhého dne

Rychlé dodání
Do druhého dne

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce