Ověření věku kupujícího před odesláním objednávky

Více info zde close

MENTOL: MRAZIVÁ ROZKOŠ

MENTOL: MRAZIVÁ ROZKOŠ

Příchutě, které znáte jako mint, peprmint, nebo menthol, jsou nejoblíbenější na světě a stojí za většinou pojmů se kterými se denně setkáváte u svých oblíbených nikotinových produktů. Za slovy jako cool, superfrost či frozen stojí všem dobře známá máta. Máta je neuvěřitelně rychle rostoucí trvalka a ve skutečnosti je známa jako poměrně invazivní rostlina, což umožňuje její snadné komerční pěstování. Komerční produkce máty začala v Anglii v 50. letech 19. století. Přestože byla mátová příchuť v cigaretách nedávno zakázaná, s nikotinovými sáčky si jí stále můžete užívat do sytosti!

Nejoblíbenější příchuť

Mentol, přírodní cyklický monoterpenový alkohol s osvěžující mátovou vůní, patří mezi klíčové složky éterických olejů, které se nacházejí v různých aromatických rostlinách. Tato přírodní sloučenina nese s sebou široké spektrum biologických vlastností, jako jsou anestetické, analgetické, antibakteriální, antimykotické, imunomodulační a schopnost zvýšit penetraci kůže. Mentol se často přidává do různých výrobků, včetně potravin, produktů pro orální hygienu, volně prodejných léků, kosmetiky a tabákových výrobků. Nejzřetelněji vyniká v oblasti tabákových výrobků, kde není pouze obyčejným aroma přídavkem. Jeho schopnost maskovat negativní účinky nikotinu a přinášet pozitivní senzorické zážitky z něj činí jednu z nejčastějších přísad v těchto produktech. Přestože může být vnímán jako prostředek ke snížení škodlivosti tabákových výrobků, důkazy ukazují, že mentolové cigarety nejsou bezpečnější než běžné cigarety. Dlouhodobá expozice kouři z těchto výrobků může způsobit častější zhoršení zdraví. Kromě toho má mentol složité interakce s nikotinem, což může ovlivňovat chování kuřáků a zvyšovat závislost na nikotinu.

Všestranný pomocník

Mentol, přírodní cyklický monoterpenový alkohol s osvěžující mátovou vůní, patří mezi klíčové složky éterických olejů, které se nacházejí v různých aromatických rostlinách. Tato přírodní sloučenina nese s sebou široké spektrum biologických vlastností, jako jsou anestetické, analgetické, antibakteriální, antimykotické, imunomodulační a schopnost zvýšit penetraci kůže. Mentol je látka, která se přirozeně vyskytuje v mátových rostlinách, jako je např. máta peprná a máta kopinatá. Poskytuje chladivý pocit a je často se používá ke zmírnění drobných bolestí a podráždění. Mentol se přidává do výrobků jako příchuť, včetně kapek proti kašli, nápojů, žvýkačky a bonbony. Žádný z těchto výrobků se však nekouří
ani se při používání nevdechuje. Na druhé straně tabákové společnosti,používají tuto přírodní rostlinu v cigaretách a dalších elektronických nikotinových zařízeních, čímž kuřáky přesvědčují o tom, že mentol dělá cigarety méně škodlivý. Tyto nikotinové výrobky nejsou
bezpečnější, když se do nich přidává mentol. Tabákové společnosti využívají mentol k tomu, aby pomohl kuřákům lépe snášet cigaretový kouř. Mentol má schopnost uklidnit podráždění hrdla a dýchacích cest, které může být způsobeno tabákovým kouřem a nikotinem. Reklamy zdůrazňují chladivý a osvěžující efekt mentolu, což činí mentolové cigarety přitažlivější, zejména pro dospívající ve věku 12 až 17 let. Mentol je často považován za "startovací" produkt pro ty, kteří začínají kouřit, což může vést k chronickému užívání cigaret.

Škodlivost mentolových cigaret

Neexistují důkazy o tom, že by mentolové cigarety byly bezpečnější než ostatní cigarety. Kouření mentolových cigaret může způsobit různé zdravotní problémy, včetně srdečních a plicních onemocnění a rakoviny. I přes veřejné snahy o odvykání kouření, spotřeba mentolových cigaret zůstává významná a přestání kouření je často obtížnější. Důvody přidávání mentolu do e-cigaret a jiných výrobků pro vaping jsou podobné jako u běžných cigaret. Mentol pomáhá snášet inhalované aerosoly a snižuje odbourávání nikotinu. Příchutě, včetně mentolu, jsou hlavním důvodem, proč mladí lidé začínají s vapingem. Mentolové e-cigarety jsou druhou nejoblíbenější příchutí mezi dospělými a středoškoláky. E-cigarety s mentolovou příchutí jsou spojeny s vyšší spokojeností uživatelů a vnímanou závislostí.

Mentolky a návykovost

Studie naznačují, že používání mentolových cigaret může vést k vyšší míře závislosti na tabáku (nikotinu) ve srovnání s cigaretami, které mentol neobsahují. Mentol snižuje metabolismus nikotinu, zpomaluje dýchání a zlepšuje přítomnost nikotinu v plicích.

Afroamerická linka

Afroameričané jsou považováni za skupinu s významným růstem na trhu mentolových cigaret, a proto jsou cílovou skupinou průmyslových strategií. Průměrný věk začátku kouření u afroamerických teenagerů je vyšší než u zbytku populace. Tabákový průmysl zaměřuje marketing na afroamerickou mládež prostřednictvím specifických reklam v časopisech s afroamerickými čtenáři a nabízí slevy a bezplatné cigarety na mentolové cigarety při sportovních a hudebních akcích s vysokou účastí afroamerické komunity. Více než 80 % afroamerických kuřáků v současné době používá mentolové cigarety.

Máta jako zdroj mentolu

Máta již dlouho dodává svou jasnou chuť a vůni nápojům a pokrmům, zejména v balkánské a blízkovýchodní kuchyni. Čerstvé nebo sušené listy se používají jako přísada, zatímco esenciální olej se získává jako ochucovadlo a vonná látka. Mladé listy se sbírají průběžně od jara do podzimu, mátu však lze pěstovat i v interiéru, a tak je k dispozici celoročně. Máta se používá v řadě lahodných pečených dobrot, slaných omáček a nápojů, od horkého mátového čaje po chladivé mátové džusy a mojito. Máta je aromatická bylina, kterou produkují různé druhy rostliny máty (Mentha). Máta pochází z východního Středomoří a své jméno získala podle bájné nymfy jménem Minthe (Mintho). Žárlivá Persefona ji proměnila v nízkou rostlinu mátu poté, co měla poměr s Plutem, bohem podsvětí. Mátová rostlina je běžná a oblíbená u mnoha zahrádkářů, takže je snadné vypěstovat si vlastní. Jako bylina neobsahuje lepek a je vhodná pro veganskou, vegetariánskou a paleo stravu.

Odrůdy

Máta ostružinová a máta kadeřavá jsou odrůdy, které se nejčastěji pěstují pro použití jako bylina při vaření a v nápojích. Máta peprná je pro většinu kulinářských účelů příliš silná na použití v čerstvém stavu. Místo toho se pěstuje a zpracovává na mátový olej, který se pak používá jako dochucovadlo, a může být dále rafinován na mentol. Můžete najít i další odrůdy máty, které mají zajímavé chutě a vůně. Jablečná máta má jablečnou vůni; pomerančová máta má citrusovou příchuť; čokoládová máta má trochu čokoládovou chuť. Máta chutná sladce a na jazyku vyvolává dlouhotrvající chladivý efekt. Máta peprná má výraznější chuť s více mentolovou příchutí. Nejvíce chuti a vůně mají čerstvé lístky, u sušených mátových lístků se tato chuť a vůně značně omezí.

Použití v kuchyni

Čerstvé lístky máty se obvykle krájejí na proužky (šifonáda) a přidávají se do receptů. Stonek s několika jemnými lístky se vkládá do horkého nebo studeného nápoje a může se rozdrtit (zmlít), aby se uvolnilo více chuti. Sušené lístky máty lze přidat do omáčky nebo dušeného masa při jeho vaření. Mátový extrakt se používá k dodání mátové chuti pečivu nebo cukrovinkám nebo k ochucení horké čokolády. V domácnosti se máta odedávna používá jako aromatická látka. Jako posypová bylina se rozsypávala po domě jako deodorant. Dnes se běžně používá do sáčků a potpourris. Někteří výrobci mýdel přidávají malé množství sušené máty do svých mýdel a mátový olej se někdy používá v aromaterapii pro zlepšení bdělosti.

Kam za mátou?

Čerstvou mátu najdete v supermarketu v oddělení produktů vedle jiných čerstvých bylinek. Sušená máta se prodává v oddělení koření. Výtažek z máty a máty peprné hledejte v oddělení pečiva. Rostliny máty se velmi snadno pěstují. Rostliny mají rády vlhkou půdu a většina z nich snese i trochu stínu. Většina máty je trvalka. Pokud je vysadíte na vhodném místě, budou se bylinky vracet rok co rok. Mnoho zahrádkářů dokonce zjistilo, že máta se pěstuje tak snadno, že se jí nemohou zbavit, i když chtějí. Ráda se však šíří, když si najde  vhodné místo, takže s tím počítejte. Čerstvou mátu můžete usušit, ať už z vlastní zahrady, nebo koupenou ve svazcích na farmářském trhu. Jednoduše nastříhejte dlouhé snítky máty, svažte je do svazečků a zavěste je vzhůru nohama. Po usušení lístky odstraňte a uložte je do skleněné nádoby nebo uzavřeného plastového sáčku. Díky tomu si můžete mátu užívat po celý rok.

Historie máty

Staří Řekové měli o mátě legendu. Minta neboli Minthe byla kdysi krásná nymfa z podsvětní řeky Kočyt. Říkalo se o ní, že je vznešenější postavy a krásnější než samotná Persefona, královna podsvětí. Hádes, bůh podsvětí a manžel Persefony, se do mladé říční dívky zamiloval poté, co se ho pokusila svést. Hádovu ženu nymfa rozzuřila a zasáhla tak, že dívku rozdupala pod patou a proměnila ji jen v prach. Zarmoucen ztrátou mladé dívky ji Hádes svou mocí přivedl zpět k životu jako voňavou rostlinu mátu Spojení máty s podsvětím vzniklo na základě starověkých pohřebních tradic, které používaly mátu k zakrytí zápachu mrtvých. Aromatické listy se v minulosti používaly také k maskování zápachu v domácnostech a uličkách v důsledku nedostatečné hygieny. Kromě toho byla máta velmi obdivována pro svou schopnost osvěžovat dech a odstraňovat tělesné pachy v dobách, kdy nebylo koupání příliš rozšířené. Rostlina máta byla pro svou očistnou schopnost tak vysoce ceněna, že se máta v biblických dobách běžně používala v Egyptě jako platidlo

Výroba máty

Dnes se běžně pěstují čtyři druhy máty: máta peprná, máta domácí, máta skotská a máta kukuřičná. Novější odrůda, máta jablečná, byla pro svůj jedinečný nádech jablečné chuti zavedena do komerčního pěstování v Evropě. Hlavním producentem čerstvé máty jsou Spojené státy, jejichž celková produkce představuje 75 % celosvětové nabídky, přičemž významnými státy produkujícími mátu jsou Indiana, Wisconsin, Washington a Oregon. Ačkoli máta rychle roste v přítomnosti chladných vodních nádrží, produkce je snadno ovlivněna suchem. Sezónní vysoká vedra také snižují produkci mátového oleje z pěstovaných plodin.

Chemie chuti máty

Hlavními chemickými složkami mátových olejů jsou mentol a jeho oxidovaný příbuzný menton, s vedlejšími složkami, které propůjčují různým odrůdám mátových olejů jedinečnou chuť. Německý chemik a lékař Hieronymus David Gaubius v roce 1771 izoloval mentol z mátových listů, aby identifikoval sloučeninu zodpovědnou za chladivý účinek máty. Pouze menthol je schopen vyvolat chladivý pocit běžně spojovaný s mátovou chutí a mátové silice jsou pro svůj obsah mentholu vysoce ceněny v chemickém a potravinářském průmyslu.  Mentol dokáže jedinečným způsobem aktivovat receptory TRPM8 v kůži a vyvolat chladivý pocit při aplikaci na tělo nebo při perorálním užití, a to podobným způsobem účinku jako kapsaicin, sloučenina zodpovědná za pálivost chilli. TRPM8 je iontový kanál, který umožňuje průchod sodíkových a vápenatých iontů, což vyvolává akční potenciály, které vedou k pocitu chladu prostřednictvím nízkých teplot a aplikace mentolu
Máta se používá především v potravinářství a nutraceutikách, kde je snaha o navození pocitu čistoty.  Máta se například hojně používá ve žvýkačkách, osvěžovačích dechu, ústních vodách, antacidech a zubních pastách.  Máta se samozřejmě přidává i do potravin, aby dodala výraznou svěží mátovou chuť jako sekundární vjem, zejména do čokolád, zmrzlin, cukrovinek a nápojů.  Máta je třetí nejoblíbenější ochucující složkou na světě, hned za vanilkou a citrusovými příchutěmi, a stále patří k nejrychleji rostoucím segmentům příchutí na trhu, což je dáno poptávkou spotřebitelů po čistých a svěžích chutích. Další využití máty je v chladivých balzámech, esenciálních olejích, parfémech, prostředcích proti škůdcům a antimikrobiálních látkách.

Obchod s mátou

Poptávka po mátě, a zejména po její účinné složce mentolu, v současnosti převyšuje nabídku z přírodních zdrojů. Celosvětová poptávka po mentolu dosáhla 20 000 metrických tun, přičemž z rostlin pochází pouze 13 metrických tun.  Za objev a vývoj postupů moderní výroby syntetického mentolu jsou zodpovědné tři společnosti. Společnost Haarmann & Reimer GmbH, která jako první uvedla na trh syntetickou vanilku, poprvé vyvinula a patentovala proces syntézy mentolu z petrochemického m-kresolu v roce 1976.
V roce 2001 vyvinul japonský aromatický dům Takasago International Corporation sofistikovanější cestu k asymetrickému mentholu, která nevyžaduje pečlivý rekrystalizační krok, s použitím nejmodernějšího katalyzátoru, který objevil nositel Nobelovy ceny Ryoji Noyori. Dr. Noyori byl v té době ředitelem společnosti Takasago a spolu se svým týmem použil jako výchozí materiál relativně hojný myrcen. Myrcen je příjemně vonící terpen, který vzniká pyrolýzou β-pinenu, produktu získávaného z terpentýnu pocházejícího z borovice.  Zatímco obě společnosti budou mít v syntetické výrobě mentolu vedoucí postavení, celosvětová poptávka po tomto produktu bude stoupat i v 21. století.

Napodobeniny máty

Další pokroky v technologii mátových aromat přišly v podobě vývoje syntetických analogů a mimikrů mentholu.  Společnost Wilkinson Sword, která vyrábí holicí a osobní produkty, zahájila v 70. letech 20. století dlouhodobý výzkumný program s cílem najít sloučeniny, které by mohly navodit intenzivnější a delší chladivý pocit než mentol. Potřeba déle trvající svěžesti a intenzity v cukrovinkách a žvýkačkách vedla v posledních 30 letech k objevu skupiny chemických látek známých jako karboxamidy Wilkinson Sword, které se mohou pochlubit silnějšími a delšími chladivými účinky bez vlivu na chuť. Takové výzkumné programy otevřely škálu možností přísad, což umožnilo společnostem vyrábějícím příchutě vyvinout výrobky, které synergicky působí s nižším obsahem přírodních mátových aromat a syntetického mentolu na zvýšení chladivého pocitu při současném snížení nákladů.

Svěží budoucnost

Máta je i nadále důležitou příchutí pro potravinářský, kosmetický a farmaceutický průmysl. Vzhledem k tomu, že poptávka spotřebitelů po mátě nadále převyšuje současnou výrobní kapacitu, bude třeba k uspokojení této poptávky použít nové výrobní metody. A zatímco mátové příchuti velmi prospěl technologický pokrok dosažený chemií, nadcházející využití syntetické biologie při výrobě příchutí musí syntézu mátové příchuti teprve ovlivnit.  Budoucnost máty vypadá svěže a podnikatelé a technologové budou mít mnoho příležitostí, jak se prosadit v celosvětově významné chuti.

 

Photo: shutterstock

zpět na výpis
Doprava zdarma
Při nákupou nad 500 Kč

Doprava zdarma
Při nákupou nad 500 Kč

Rychlé dodání
Do druhého dne

Rychlé dodání
Do druhého dne

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce